ŚwiatNajwiększa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny: udział 7 państw, w tym Polski

Największa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny: udział 7 państw, w tym Polski

W stolicy Turcji, Ankarze, doszło do historycznej wymiany więźniów między Rosją, Białorusią, USA, Niemcami, Polską, Słowenią i Norwegią. Była to największa operacja tego typu od czasów zimnej wojny, obejmująca łącznie 24 osoby, w tym czołowych opozycjonistów i dziennikarzy, oraz dwoje dzieci, których tożsamość pozostaje chroniona.

Największa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny: udział 7 państw, w tym Polski

Jednym z najbardziej znanych uwolnionych więźniów jest Evan Gershkovich, amerykański korespondent The Wall Street Journal, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za rzekome szpiegostwo. W ramach wymiany wolność odzyskali także Paul Whelan, były żołnierz z wieloma obywatelstwami, oraz rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza, który poleciał do USA.

Do Niemiec wrócił Rico Krieger, Niemiec skazany na Białorusi na karę śmierci, który został ułaskawiony przez białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. W ramach wymiany uwolniono także Ilję Jaszyna, znanego rosyjskiego opozycjonistę, który przebywał w kolonii karnej.

Rosyjskiego pułkownika FSB, Wadima Krasikowa, skazanego w Niemczech na dożywocie za morderstwo w Berlinie w 2019 roku, zwolniono i odesłano do Rosji. Wymiana objęła również Romana Sielezniewa, rosyjskiego hakera skazanego w USA na 41 lat więzienia.

W wymianie wzięła udział także Polska, która uwolniła Pawła Rubcowa, rosyjskiego agenta wywiadu wojskowego GRU, zatrzymanego na granicy polsko-ukraińskiej w 2022 roku. Rubcow, działający pod pseudonimem Pablo Gonzales, podszywał się pod hiszpańskiego dziennikarza, a jego misją było zbieranie informacji dla rosyjskich służb specjalnych.

Według informacji przekazanych przez Reuters, wymiana miała miejsce w Ankarze, gdzie więźniowie zostali przetransportowani siedmioma samolotami z różnych miejsc na świecie. Dwa rosyjskie samoloty rządowe Tu-204-300 przyleciały z Moskwy, amerykański Lockheed C-130 Hercules z bazy NATO w Niemczech, a z Norwegii dotarł komercyjny samolot Dassault Falcon 7X.

Turecki wywiad MIT koordynował operację, a turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że wymiana obejmowała więźniów z USA, Niemiec, Polski, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi. Wolność odzyskali między innymi współpracownicy zmarłego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz rosyjski obrońca praw człowieka Oleg Orłow, który trafił do Niemiec.

Wymiana więźniów została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń dyplomatycznych ostatnich lat. Doradca ds. bezpieczeństwa w Białym Domu, Jake Sullivan, określił ją jako największą tego typu operację od czasów zimnej wojny, podkreślając znaczenie międzynarodowej współpracy w jej realizacji.

Wybrane dla Ciebie