Najstarsze szczątki człowieka współczesnego poza Afryką odkryto w Izraelu.
Fragment szczęki wraz z zębami należący do człowieka współczesnego odkryli archeolodzy na terenie Izraela. Znalezisko ma 194-177 tys. lat, co oznacza, że jest to najstarsze świadectwo jego pobytu poza Afryką – wynika z artykułu w “Science”.
Najstarsze dotychczas znane szczątki człowieka współczesnego odkryte poza Afryką były młodsze o co najmniej 50 tys. lat.
Odkrycia szczęki dokonała ekipa archeologów z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu w Hajfie. Znalezisko pochodzi z izraelskiej Jaskini Misliya w rejonie Góry Karmel położonej w paśmie górskim rozciągającym się wzdłuż Morza Śródziemnego.
Zdaniem głównego autora publikacji, prof. prof. Israela Hershkovitza odkrycie szczątków człowieka współczesnego datowanych na 194-177 tys. lat “zupełnie zmienia nasze poglądy na temat rozprzestrzenienia się i historii współczesnej ewolucji człowieka”.
Naukowcy są pewni takiego datowania szczątków, bo zastosowali kilka metod badawczych. Wykonali też bardzo precyzyjne trójwymiarowe skany i porównali budowę szczęki do innych egzemplarzy znanych z obszaru Afryki, Europy i Azji.
Szczęka odkryta w Izraelu należała do osoby dorosłej. Zachowało się w niej kilka zębów.
Zdaniem większości badaczy człowiek współczesny pojawił się w Afryce ok. 200-160 tys. lat temu. Taki obraz wynika ze znalezisk w postaci szczątków kostnych odkrytych na terenie Etiopii. Wyjście z Afryki miało nastąpić ok. 100 tys. lat temu.
Do tej pory najstarsze znane szczątki człowieka współczesnego odkryte poza Afryką pochodziły również z izraelskich jaskiń i miały 120-90 tys. lat.
Nowe odkrycie idzie w parze z innymi znaleziskami z ostatniego okresu. Prof. Hershkovitz przypomina, że rok temu ogłoszono odkrycie szczątków człowieka współczesnego w Chinach, które miały ok. 100-80 tys. lat.