PolskaNajnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce powstało w Poznaniu

Najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce powstało w Poznaniu

W Poznaniu zakończono budowę nowoczesnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji. Obiekt, który stanął na Jeżycach między ulicami Mansfelda i Kochanowskiego, jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie policyjnych laboratoriów w Polsce. Nowy budynek został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym urządzenia, których na całym świecie jest zaledwie siedem.

Najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce powstało w Poznaniu

Sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych mieści liczne pracownie badawcze, zaprojektowane z myślą o funkcjonalnych ciągach badawczych. Laboratorium posiada nowoczesne wyposażenie umożliwiające prowadzenie analiz genetycznych, badań substancji psychoaktywnych oraz przeprowadzanie ekspertyz balistycznych. Automatyzacja procesów pozwoli na zwiększenie efektywności pracy oraz skrócenie czasu realizacji badań.

Inwestycja obejmuje również nową pracownię rekonstrukcji wypadków drogowych, co znacząco podniesie możliwości analityczne poznańskiego laboratorium.

Poznańskie laboratorium kryminalistyczne ma na swoim koncie imponujące osiągnięcia. W 2023 roku wykonano tam niemal 1800 ekspertyz, analizując między innymi około 7000 próbek narkotyków i wydając 1400 opinii DNA. W pierwszej połowie 2024 roku liczby te były również znaczące, co świadczy o ogromnej skali prowadzonych badań. Zespół liczy 73 osoby, w tym 37 biegłych sądowych, którzy wykonują badania na potrzeby różnych instytucji państwowych oraz organów ścigania.

Specjaliści z poznańskiego laboratorium obsługują systemy takie jak komputerowy System Automatycznej Identyfikacji Daktyloskopijnej “AFIS” oraz prowadzą działania edukacyjne i szkoleniowe dla różnych grup, w tym techników kryminalistyki, funkcjonariuszy, a także studentów i uczniów.

Laboratorium w Poznaniu spełnia wymagania europejskich standardów w zakresie badań genetycznych i daktyloskopijnych, co potwierdza certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji. Nowy obiekt umożliwi dalszy rozwój współpracy z instytucjami państwowymi oraz Urzędem Miasta Poznania, z którym realizowane są szkolenia dotyczące autentyczności dokumentów publicznych.

Wartość inwestycji wyniosła blisko 114 mln złotych, a fundusze pochodziły z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władz samorządowych. Budowa nowej siedziby Laboratorium Kryminalistycznego w Poznaniu ma na celu nie tylko poprawę warunków pracy, ale również zwiększenie skuteczności w walce z przestępczością i skrócenie czasu analizy materiałów dowodowych. Dzięki temu obiektowi poznańska policja dysponuje teraz najnowocześniejszym zapleczem badawczym w Polsce.

Wybrane dla Ciebie