PolskaNajbardziej opłacalny kierunek studiów. Absolwenci mogą liczyć na zawrotne kwoty

Najbardziej opłacalny kierunek studiów. Absolwenci mogą liczyć na zawrotne kwoty

Z okazji niedawnego początku roku akademickiego sprawdzamy, jak się studiuje na najbardziej “opłacalnych” studiach stacjonarnych w Polsce. Wrocławski Uniwersytet wypuszcza na rynek pracy absolwentów informatyki, których zarobki już w pierwszym roku po studiach biją rekordy.

Najbardziej opłacalny kierunek studiów. Absolwenci mogą liczyć na zawrotne kwoty

Wśród absolwentów stacjonarnej informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, mediana zarobków w pierwszym roku po dyplomie sięga 15 912 zł – wynika z badań Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), finansowanych przez ministerstwo nauki. To liczby, które mogą przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy porównamy je z zarobkami w innych sektorach.

Franciszek Malinka, magistrant informatyki na wrocławskiej uczelni, podkreśla, że dla osób rozpoczynających karierę w międzynarodowych korporacjach, jak Google w Zurychu, zarobki te mogą być nawet kilkukrotnie wyższe. Co więcej, Franek, który po licznych stażach, w tym w londyńskiej firmie tworzącej systemy tradingowe, zdecydował się na roczną przerwę, już podpisał kontrakt na pełny etat, który gwarantuje mu wynagrodzenie znacznie przekraczające wspomnianą medianę.

Choć dane ELA są imponujące, nie obejmują one jednak zarobków absolwentów, którzy swoją karierę rozwijają poza granicami kraju – co jest częstym wyborem dla wrocławskich informatyków.

-Elitarność i wyzwanie – to słowa, które często padają w rozmowach z absolwentami i studentami Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiele osób kończy edukację już na etapie licencjatu, zdając sobie sprawę z wysokiego poziomu i wymagań magisterki. Jednak ci, którzy zdecydują się na kontynuację nauki, wchodzą do “elitarnego grona” i mogą liczyć na jeszcze lepsze perspektywy zawodowe.

– Gdybym miała podjąć tę decyzję jeszcze raz, nie jestem pewna, czy wybrałabym te studia – przyznaje Julita, kolejna z absolwentek informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego na poziomie pierwszego stopnia.

– Ukończenie moich studiów wiązało się z dużym wysiłkiem. Uważam, że ten aspekt ma znaczący wpływ na prestiż tego kierunku. Chociaż wykładowcy to naukowcy pełni pasji i chęci do pracy ze studentami, te studia nie są dla każdego. Tylko szczególnie dla osób, które we wcześniejszych etapach edukacji bardzo interesowały się informatyką i matematyką. Dla mnie były one niezwykle wymagające i stresujące. Niemniej jednak jestem bardzo dumna, że udało mi się wytrwać i zdobyć tytuł pierwszego stopnia na tym kierunku – dodaje.

Piotr Wieczorek, wicedyrektor Instytutu Informatyki, podkreśla unikalną filozofię edukacji na kierunku, która polega na stawianiu wyzwań i zachęcaniu studentów do samodzielnego rozwiązywania problemów. To podejście sprawia, że absolwenci są wysoko cenieni na rynku pracy – nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Wybrane dla Ciebie