PolskaMRiPS: dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy powstanie 36 tys. miejsc w żłobkach.

MRiPS: dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy powstanie 36 tys. miejsc w żłobkach.

Dzięki 381 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy powstanie łącznie 36 tys. miejsc w żłobkach. Przygotowany zostanie także uniwersalny projekt architektoniczny, który pomoże obniżyć koszty inwestycji podmiotom chcącym utworzyć takie placówki – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

<p>Warszawa, 05.12.2018. Wizyta prezydenta Warszawy Rafa³a Trzaskowskiego w nowym ¿³obku przy ul. L. To³stoja 2, w którym odbywaj¹ siê zajêcia adaptacyjne. Ze ¿³obka od poniedzia³ku korzysta 150 dzieci. (soa) PAP/Rafa³ Guz</p>
<p>Warszawa, 05.12.2018. Wizyta prezydenta Warszawy Rafa³a Trzaskowskiego w nowym ¿³obku przy ul. L. To³stoja 2, w którym odbywaj¹ siê zajêcia adaptacyjne. Ze ¿³obka od poniedzia³ku korzysta 150 dzieci. (soa) PAP/Rafa³ Guz</p>

Do 2 kwietnia potrwają konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy – dokumentu będącego podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy. Przewiduje on, że na inwestycje skierowane zostanie 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek. Z regulacji unijnych wynika, że KPO musi zostać przedstawiony Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku.

Minister Maląg zwraca uwagę, że środki z KPO będą przeznaczone również na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i rozwój ekonomii społecznej.

“Aż 381 mln euro z budżetu Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczonych na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Przypomnę tylko, że w ciągu naszych rządów na rozwój i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych przeznaczyliśmy dotąd ok. 2,2 mld zł. Dzięki programowi +Maluch plus+ od 2015 roku ponad dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę miejsc opieki dla dzieci do lat 3 – do ok. 200 tys. Przyjmujemy, że dzięki środkom KPO powstanie łącznie 36 tys. miejsc” – mówi minister Marlena Maląg.

Sfinansowane zostanie także powstanie systemu teleinformatycznego wspierającego aplikowanie o środki z programu “Maluch plus”, ich rozliczanie oraz monitorowanie jego realizacji.

Dodatkowo powstać ma uniwersalny projekt architektoniczny dostosowany do liczby dzieci objętych opieką w danej instytucji (uwzględniający potrzeby dzieci z niepełnosprawnością) oraz wykorzystujący technologie minimalizujące zużycie zasobów i energii, zwłaszcza energii ze źródeł nieodnawialnych, technologie i ekologiczne rozwiązania architektoniczne.

Ministerstwo wskazuje, że celem projektu jest obniżenie kosztów inwestycji. Resort zapewnia, że podmioty, które będą chciały utworzyć instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, będą miały dowolność przy korzystaniu z tego projektu.

“Będziemy także pracować nad inwestycjami wspierającymi reformę instytucji rynku pracy oraz rozwój ekonomii społecznej. Tu do dyspozycji mamy 45 mln euro” – dodaje szefowa resortu rodziny. Środki te mają być przeznaczone na inwestycje zwiększające konkurencyjność rynkową i skalę działania podmiotów wspierających m.in. zatrudnienie i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, np. osób z niepełnosprawnością, seniorów i bezrobotnych.

Rynek ekonomii społecznej i solidarnej to ok. 90 tys. podmiotów, które zatrudniają blisko 210 tys. pracowników. MRiPS szacuje, że podmioty te w czasie pandemii otrzymały rządowe wsparcie o łącznej wartości ok. 150 mln zł.

Wybrane dla Ciebie