ŚwiatImran Khan: armia pakistańska zwolniła trzech oficerów w związku z majowymi protestami

Imran Khan: armia pakistańska zwolniła trzech oficerów w związku z majowymi protestami

Armia Pakistanu zwolniła trzech wyższych oficerów za zachowanie podczas protestów po majowym aresztowaniu byłego premiera Imrana Khana.

Imran Khan: armia pakistańska zwolniła trzech oficerów w związku z majowymi protestami

Rzadkie publiczne ogłoszenie nie zawierało nazwisk oficerów, informując jedynie, że nie udało im się ochronić mienia wojskowego.

Potężna armia Pakistanu dzierży ogromne wpływy polityczne, a zwolennicy Khana obwiniają ją za usunięcie go ze stanowiska premiera.

Khan został aresztowany pod zarzutem korupcji, co wywołało ogólnokrajowe zamieszki. Tysiące zwolenników Khana przedarło się przez budynki wojskowe w całym kraju, podpalając je, w tym dom generała armii.

W protestach zginęło co najmniej osiem osób.

Po incydencie aresztowano ponad 5000 osób, chociaż większość została później zwolniona.

Jednak ponad 100 osób – w tym cywile – wciąż jest sądzonych w sądzie wojskowym po dwóch dochodzeniach prowadzonych przez głównych generałów.

„Musieliśmy dowiedzieć się, co poszło nie tak”, powiedział generał dywizji Ahmad Sharif Chaudry na konferencji prasowej w poniedziałek, na której ogłoszono zwolnienia.

Dodał, że piętnastu innych urzędników zostało ukaranych. Powiedział, że kilku krewnych – w tym żony – oficerów armii znajduje się wśród osób, które stoją przed procesami za rzekome pomocnictwo i podżeganie do przemocy. Nie powiedział, ilu z oskarżonych to urzędnicy cywilni lub wojskowi, a jedynie, że „mają prawo dostępu do prawników cywilnych”, a także prawo do odwołania.

Organizacje praw człowieka wyraziły zaniepokojenie niesprawiedliwością sądzenia cywilów przed sądami wojskowymi. Amnesty International powiedziała, że cywile, którzy są sądzeni w sądach wojskowych w Pakistanie, doświadczają braku rzetelnego procesu, przejrzystości i są zmuszani do zeznań w „rażąco niesprawiedliwych procesach”.

Trzy petycje przeciwko procesowi zostały złożone w Sądzie Najwyższym Pakistanu, w tym przez partię polityczną pana Khana.

Armia oskarżyła przywódców partii PTI Khana o podpalenie z premedytacją, wymieniając nazwiska 70-letniego byłego premiera w co najmniej dwóch sprawach karnych w związku z protestem. Khan, którego większość opinii publicznej postrzega jako politycznego outsidera nietkniętego korupcją, został odsunięty od władzy w zeszłym roku w wyniku wotum nieufności.

Od tego czasu Khan wielokrotnie spierał się z pakistańską armią, oskarżając ją o zorganizowanie usunięcia go ze stanowiska – oskarżeniom, którym armia zaprzecza.

Przez dziesięciolecia wojsko – bezpośrednio lub za pośrednictwem rządów cywilnych – mocno kontrolowało sposób zarządzania krajem.

Wybrane dla Ciebie