PolskaMinisterstwo Zdrowia nie rekomenduje masowych szczepień na terenach powodziowych – Kiedy są zalecane?

Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje masowych szczepień na terenach powodziowych – Kiedy są zalecane?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obecnie nie ma potrzeby wprowadzania masowych szczepień ochronnych na terenach dotkniętych powodziami. Jednak Główny Inspektor Sanitarny oraz krajowi konsultanci w dziedzinach epidemiologii i chorób zakaźnych wydali wspólne stanowisko, w którym wskazali, komu i w jakich przypadkach zalecane są szczepienia przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i durowi brzusznemu.

Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje masowych szczepień na terenach powodziowych – Kiedy są zalecane?

Zwiększone ryzyko chorób po powodzi, ale bez konieczności masowych szczepień

W opublikowanym komunikacie podkreślono, że w wyniku zalania terenów istnieje ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę, takie jak bakterie Escherichia coli, Salmonella, czy wirusy norowirusy i rotawirusy. Mimo to, obecna sytuacja nie wymaga masowych szczepień, a działania te są rekomendowane wyłącznie dla wybranych grup narażonych na szczególne ryzyko.

Szczepienia przeciwko tężcowi – kto powinien rozważyć?

Szczepienie przeciwko tężcowi zalecane jest przede wszystkim osobom, które doznały urazów i mają rany potencjalnie narażone na zanieczyszczenie wodą powodziową. Szczepienie jest także rekomendowane osobom zaangażowanym w akcje ratunkowe i porządkowe, jeśli nie otrzymały one dawki przypominającej w ciągu ostatnich 5 lat. Osoby przebywające na terenach powodziowych, które nie były szczepione w ciągu ostatnich 10 lat, również powinny rozważyć szczepienie.

Szczepienie przeciwko WZW typu A

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A zaleca się osobom długotrwale narażonym na kontakt z odpadami powodziowymi i skażoną wodą, w tym pracownikom wodno-kanalizacyjnym oraz personelowi medycznemu. Szczepienie jest również rekomendowane dla osób mających kontakt z osobami zarażonymi WZW A lub ich skażonymi przedmiotami.

Dur brzuszny – kto powinien się zaszczepić?

Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu zalecane jest osobom zawodowo narażonym na kontakt z przedmiotami skażonymi w wyniku powodzi, w tym strażakom, policjantom, pracownikom wodno-kanalizacyjnym oraz personelowi medycznemu.

Zalecenia mogą ulec zmianie

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że sytuacja epidemiologiczna na terenach powodziowych jest monitorowana i stanowisko dotyczące szczepień może ulec zmianie, jeśli ryzyko zachorowań wzrośnie. Na razie szczepienia pozostają dobrowolne i skierowane do wybranych grup osób najbardziej narażonych na kontakt z zanieczyszczoną wodą i odpadami.

Wybrane dla Ciebie