Miliony w podróbkach: spektakularna akcja policji w Wólce Kosowskiej
W wyniku dwudniowej operacji przeprowadzonej przez stołecznych policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, przy współpracy z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym oraz Strażą Graniczną, zabezpieczono towary o łącznej wartości 40 milionów złotych. Działania skoncentrowane na Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej i jego okolicach miały na celu likwidację procederu handlu podrabianymi produktami znanych światowych marek.
Skala akcji i jej efekty
Funkcjonariusze skontrolowali 301 punktów handlowych, wylegitymowali 214 osób i przeprowadzili 72 kontrole pojazdów. Zatrzymano ośmiu podejrzanych, w tym dwóch obywateli Pakistanu, którzy uczynili z handlu podrabianymi towarami swoje główne źródło dochodu. Na nielegalnych produktach widniały podrobione znaki towarowe światowych marek, takich jak odzież, galanteria i akcesoria.
Zatrzymanym 28- i 26-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Według wstępnych szacunków, ich działalność mogła narazić Skarb Państwa na stratę około 1,3 miliona złotych.
Nie tylko podróbki: mandaty, automaty do gier i rachunki bankowe
Operacja nie ograniczała się do wykrycia podrabianych produktów. Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nałożyli 69 mandatów karnych na łączną kwotę 465 tysięcy złotych. Zabezpieczono także 30 automatów do gier hazardowych oraz stanowiska do gry w ruletkę o wartości 192 tysięcy złotych. Zarekwirowano niemal 54 tysiące złotych w gotówce i zablokowano sześć rachunków bankowych na kwotę 1,6 miliona złotych.
Walka z szarą strefą trwa
Wólka Kosowska to jedno z wielu miejsc w województwie mazowieckim, które stało się celem działań policji w 2024 roku. W poprzednich operacjach, przeprowadzonych m.in. w Nadarzynie i Stachowie, zabezpieczono setki tysięcy sztuk nielegalnych towarów, w tym papierosy elektroniczne bez polskich znaków akcyzy oraz maszyny do produkcji fałszywych metek i naklejek. Straty Skarbu Państwa w tych przypadkach przekroczyły 5 milionów złotych.
Postępowanie nadzorowane przez prokuraturę
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piasecznie. Zatrzymani odpowiedzą za naruszenie przepisów dotyczących znaków towarowych, przestępstwa skarbowe i nielegalną działalność gospodarczą.
Operacja w Wólce Kosowskiej to kolejny krok w walce z szarą strefą i przestępczością gospodarczą. Policja podkreśla, że podobne działania będą kontynuowane, aby eliminować straty dla budżetu państwa i chronić uczciwą konkurencję na rynku.