ŚwiatMilion euro dziennie. TSUE nakłada karę za Izbę Dyscyplinarną.

Milion euro dziennie. TSUE nakłada karę za Izbę Dyscyplinarną.

Milion euro dziennie – taką karę nałożył na Polskę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. “Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary” – napisano.

<p>epa08350988 (FILE) &#8211; A view of the emblem of the Court of Justice of the European Union (ECJ) at the main entrance of its headquarters in Luxembourg, 19 December 2019 (reissued 08 April 2020). The ECJ on 08 April 2020 ordered Poland to suspend its controversial Disciplinary Chamber of the Supreme Court &#8216;with regard to disciplinary cases concerning judges&#8217;. The EU&#8217;s top court argued the new disciplinary regime, which was adopted in Poland in 2017 to handle disciplinary cases against judges, does not guarantee independence and impartiality under EU law.  EPA/JULIEN WARNAND *** Local Caption *** 55719522<br />
Dostawca: PAP/EPA.</p>
<p>epa08350988 (FILE) &#8211; A view of the emblem of the Court of Justice of the European Union (ECJ) at the main entrance of its headquarters in Luxembourg, 19 December 2019 (reissued 08 April 2020). The ECJ on 08 April 2020 ordered Poland to suspend its controversial Disciplinary Chamber of the Supreme Court &#8216;with regard to disciplinary cases concerning judges&#8217;. The EU&#8217;s top court argued the new disciplinary regime, which was adopted in Poland in 2017 to handle disciplinary cases against judges, does not guarantee independence and impartiality under EU law. EPA/JULIEN WARNAND *** Local Caption *** 55719522<br /> Dostawca: PAP/EPA.</p>

Zgodnie z oświadczeniem wiceprezes TSUE zauważył, że “Polska nie kwestionuje twierdzeń Komisji, zgodnie z którymi w odniesieniu do kilku środków zarządzonych postanowieniem z dnia 14 lipca 2021 r. nie podjęto żadnych działań krajowych w celu ich wykonania”. “Wiceprezes Trybunału przypomniał także, że państwo członkowskie nie może powoływać się na przepisy, praktyki lub sytuacje w jego wewnętrznym porządku prawnym dla uzasadnienia uchybienia zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii oraz że zobowiązania te ciążą na wszystkich organach tego państwa, w tym – w granicach ich uprawnień – na organach sądowych” – czytamy.

Komisja Europejska 7 września zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca. “Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem, udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca” – poinformował wtedy unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do “natychmiastowego zawieszenia” przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i “w ten sposób zniknie przedmiot sporu” z UE. Również premier Mateusz Morawiecki w ubiegłotygodniowej debacie w Parlamencie Europejskim po wystąpieniach europosłów poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Wybrane dla Ciebie