PolitykaMarszałek Senatu o dymisji Macierewicza: zaważyły kwestie pragmatyczne.

Marszałek Senatu o dymisji Macierewicza: zaważyły kwestie pragmatyczne.

Premier Mateusz Morawiecki musiał sobie wybrać drużynę i to zrobił to; zaważyły kwestie pragmatyczne – powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o przyczyny dymisji szefa MON Antoniego Macierewicza.

To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień, rozmawialiśmy, niektórzy uważają nawet, że za długo” – przyznał w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o przyczyny dymisji Antoniego Macierewicza. “To była inspirująca debata; nie kłóciliśmy się. - zapewnił.

Jak tłumaczył, spotkania w sprawie rekonstrukcji rządu “odbywały się w różnych formatach”.

Były indywidualne rozmowy, a także dyskusje w szerszym gronie. - dodał Karczewski.

Jak podkreślił ostatecznie “zaważyły kwestie pragmatyczne”. Dodał, że zmiany “to naturalna rzeczy w demokracji; premier Morawiecki musiał sobie wybrać drużynę i to zrobił to”.

W rozmowach, które prowadziliśmy w ścisłym kierownictwie partii mówiłem, że w tej chwili jesteśmy w kuchni, a kucharz, który podaje danie nie musi mówić dokładnie o tym, w jaki sposób zostało ono przygotowane. - mówił Karczewski pytany, co ostatecznie zaważyło o losach byłego ministra obrony.

Karczewski zauważył też, że do zmian w rządzie doszło w momencie bardzo dobrych ocen społecznych rządów PiS, kiedy “mieli poparcie sięgające 50 proc.” I zapewniał, że to poparcie chcieli trzymać. Jak dodał, w partii trwają przygotowania do “maratonu czterech kampanii wyborczych”.

W polityce tak samo, jak w sporcie: można odejść wtedy, kiedy zaczynamy przegrywać, a można też nie odejść, bo właściwie żaden z polityków nie odchodzi – i Antoni Macierewicz, i Konstanty Radziwiłł, i Witold Waszczykowski – są nadal w naszej w naszej drużynie. - powiedział marszałek Senatu. Zaznaczył, że Macierewicz będzie szefem podkomisji smoleńskiej.

Karczewski zapowiedział, że zmiany w wojsku będą kontynuowane.

Na pewno zajdą także zmiany personalne, każdy dobiera sobie współpracowników i jest to zupełnie naturalne. - przyznał.|
Już teraz wiem, że nowy minister obrony Mariusz Błaszczak zabiera, a raczej zaprasza do współpracy swoich współpracowników, którym zaufał w MSWiA.

powiedział marszałek.

We wtorek prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk. Nowym szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, a ministrem zdrowia – Łukasz Szumowski.

Wybrane dla Ciebie