“Mamy spokojną większość”. Głosowanie nad ustawą anty-TVN może odbyć się już w tym tygodniu
Ustawa anty-TVN najprawdopodobniej będzie głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 21-23 lipca. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił, że Zjednoczona Prawica ma “spokojną większość” do przegłosowania nowelizacji.
– Ta ustawa jest w porządku obrad, ale to nie znaczy, że ta ustawa jest przeciwko komukolwiek. To jest ustawa, która porządkuje nasze prawo dotyczące funkcjonowania mediów – stwierdził Terlecki. Pytany o to, czy ustawa anty-TVN będzie głosowana na najbliższym posiedzeniu, wicemarszałek Sejmu odpowiedział, że jest to “bardzo możliwe”.
– Cały czas trwają rozmowy wewnątrz naszej koalicji, uzgadniamy rozmaite stanowiska, nie tylko dotyczące tej kwestii, i jak dotąd zachowujemy spokojnie większość – powiedział wicemarszałek Sejmu, pytany o to, czy rządzącym uda się przyjąć ustawę.
Ustawa anty-TVN to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która ma spowodować, że spółki medialne z siedzibą w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN, której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku.
KRRiT twierdzi, że problem leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.