Król Karol III otrzymuje klejnoty koronne Szkocji: Uroczysta ceremonia koronacyjna w Edynburgu
Król Karol III otrzymał szkockie klejnoty koronne podczas uroczystej ceremonii w Edynburgu, która upamiętniała jego koronację. W ramach tych honorów Szkocji, król otrzymał koronę i berło, które stanowią ważny element ceremonii. Dodatkowo, w katedrze św. Idziego odbyło się narodowe nabożeństwo dziękczynne, w trakcie którego został przedstawiony nowy miecz nazwany na cześć zmarłej królowej Elżbiety.
Ta ceremonia przypominała wydarzenia z 1953 roku, które miały miejsce w celu uczczenia wstąpienia Elżbiety na tron.
Przed samą ceremonią klejnoty koronne zostały przewiezione z zamku w Edynburgu do kościoła św. Idziego w procesji, która przeszła wzdłuż Royal Mile. W procesji wzięło udział około 100 osób reprezentujących różne dziedziny szkockiego życia. Ponadto, ponad 700 członków Królewskiej Marynarki Wojennej, Armii Brytyjskiej i Królewskich Sił Powietrznych uczestniczyło w tej uroczystości.
Król Karol III i królowa Camilla opuścili Pałac Holyroodhouse, swoją oficjalną szkocką rezydencję, o godzinie 14:05, aby rozpocząć osobną procesję wzdłuż Royal Mile do Kirk. Dołączyli do nich książę i księżna Walii, którzy w Szkocji są znani jako książę i księżna Rothesay. Podczas ostatniego etapu procesji trzej dudziarze z byłej szkoły króla Karola, Gordonstoun, zagrano na swoich instrumentach.
Kamień Przeznaczenia, który wcześniej został zabrany do Londynu na koronację króla w Opactwie Westminsterskim, został zwrócony do Edynburga i odegrał również ważną rolę w nabożeństwie. Kazanie wygłosiła Wielebna Sally Foster-Fulton, Moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji. Klejnoty koronne zostały wręczone królowi przez profesora Davida Fergussona, dziekana Kaplicy Królewskiej i dziekana Orderu Ostu.
Po zakończeniu ceremonii salwa z 21 dział został wystrzelony z zamku w Edynburgu około 15:20, a królewska procesja powróciła do Pałacu Holyroodhouse. Na ulicach stolicy Szkocji zgromadziły się tłumy, które miały okazję zobaczyć przelatujące obok Czerwone Strzały.
Premier Szkocji, Humza Yousaf, który jest republikaninem, uczestniczył w nabożeństwie, jednak politycy Szkockiej Partii Zielonych w jego gabinecie nie brali udziału w tym wydarzeniu. Zamiast tego Patrick Harvie i Lorna Slater dołączyli do protestu przeciwko monarchii przed szkockim parlamentem.
Odznaczenia Szkocji, wykonane ze złota, srebra i drogocennych klejnotów, są najstarszymi klejnotami koronnymi w Wielkiej Brytanii. Składają się one na bezcenną koronę, berło i miecz państwowy. Te przedmioty mają ogromne znaczenie historyczne, a wiele osób pamięta Koronę Szkocji, widząc ją na szczycie trumny królowej, kiedy spoczywała w katedrze św. Idziego.
Korona została wykonana dla Jakuba V i po raz pierwszy użyta podczas koronacji królowej Marii de Guise w 1540 roku. Natomiast królowa Maria Stuart jako pierwsza została ukoronowana przy użyciu nowej korony i berła jednocześnie w 1543 roku. Pochodzenie berła jest mniej pewne, prawdopodobnie było to papieskie podarunkowe dla Jakuba IV. Miecz, który został przedstawiony królowi Karolowi, jest zupełnie nowy i został zamówiony, ponieważ istniejący miecz z XVI wieku jest zbyt delikatny do użytku. Nazwano go Mieczem Elżbiety na cześć zmarłej matki króla Karola.
Honorowe klejnoty koronne mają burzliwą przeszłość. W latach 1651-1660 zostały ukryte przed armią Olivera Cromwella, a w 1707 roku, zgodnie z aktem unii między Anglią a Szkocją, zostały zapieczętowane w skrzyni. W 1818 roku Sir Walter Scott odkrył te odznaczenia ponownie, wraz z tajemniczą srebrną różdżką. Obecnie odznaczenia Szkocji, wraz z towarzyszącą im wystawą, znajdują się na pierwszym piętrze Pałacu Królewskiego po wschodniej stronie Placu Koronnego Zamku w Edynburgu.