Korupcja w Inspekcji Transportu Drogowego: Akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom i cywilom
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu, zakończyli trwające blisko dwa lata śledztwo dotyczące korupcji w opolskim oddziale Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). W sprawie oskarżono 11 osób, w tym trzech funkcjonariuszy ITD oraz właścicieli firm transportowych. Wszyscy usłyszeli zarzuty, za które grozi kara do 10 lat więzienia.
Mechanizm korupcyjny
Jak ustalili śledczy, funkcjonariusze ITD nadużywali swoich stanowisk, przeprowadzając kontrole w taki sposób, aby chronić firmy transportowe przed karami administracyjnymi. Inspektorzy udzielali również wskazówek dotyczących przygotowywania dokumentów w celu ukrycia uchybień, a także nakłaniali innych kontrolerów do bagatelizowania naruszeń podczas kontroli.
Działania te miały na celu uniknięcie konsekwencji finansowych przez firmy transportowe i osiągnięcie korzyści majątkowych przez osoby zaangażowane w proceder. Śledztwo obejmowało przesłuchanie ponad 30 świadków oraz analizę zgromadzonego materiału dowodowego, co pozwoliło na postawienie 26 zarzutów karnych.
Aresztowania i zarzuty
Policja zatrzymała 11 podejrzanych, w tym trzech inspektorów ITD i kilku właścicieli firm transportowych. Prokurator postawił zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz uczestnictwa w przestępstwie urzędniczym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W stosunku do oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze, takie jak dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe na łączną kwotę 85 tysięcy złotych.
Zabezpieczenie majątku
Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono mienie o wartości blisko 100 tysięcy złotych. Funkcjonariusze podkreślają, że zdobyty materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na istnienie zorganizowanego procederu korupcyjnego w opolskim ITD, co rzuca cień na wiarygodność i uczciwość instytucji odpowiedzialnej za nadzór transportu drogowego.