Kontrola zwolnień lekarskich zupełnie po nowemu. Oto co ma się zmienić od stycznia
Nowelizacja przepisów dotyczących kontroli podczas przebywania na tzw. L4 jest w toku. Ustawodawcy zarzucają, że obecne regulacje są zbyt ogólne, a więc nie odpowiadają współczesnym potrzebom. Bardzo możliwe, że już niedługo zderzymy się z przed nowymi przepisami, które będą precyzyjniej określać obowiązki i prawa osób przeprowadzających kontrole. Jakie są pomysły na zmiany?
Jak czytamy w artykule Medonetu, projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który obecnie znajduje się w fazie prac legislacyjnych, zakłada wprowadzenie precyzyjnych zasad w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Zmiany mają dotyczyć zarówno Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 20 osób.
W myśl projektowanych rozwiązań płatnicy składek otrzymają uprawnienia do weryfikacji, czy ubezpieczeni, którym wypłacają zasiłki, korzystają z nich zgodnie z przeznaczeniem. ZUS zaś będzie mógł kontrolować zarówno osoby obecnie ubezpieczone, jak i te, które już nie korzystają z ubezpieczenia chorobowego, również pod kątem prawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich.
Kontrole będą mogły być przeprowadzane przez płatników składek lub przez ZUS, zarówno z urzędu, jak i na wniosek płatników. W ramach nowelizacji, jak wyjaśnia Medonet, szczegółowo określono, że kontrola będzie obejmować zwolnienia związane z niezdolnością do pracy, za które przysługuje zasiłek chorobowy, opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Jak pisze Medonet, procedura kontroli ma być uruchamiana automatycznie przez odpowiednie urzędy, a osoba kontrolująca będzie dysponować specjalnym upoważnieniem. Kontrola może mieć miejsce w różnych lokalizacjach, w zależności od potrzeb, a wyniki zostaną odnotowane w protokole, który może stać się podstawą do wszczęcia przez ZUS postępowania w sprawie ewentualnego zakończenia prawa do świadczeń.
Zaproponowane zmiany mają wejść w życie z początkiem 2025 r., co stanowi ważny krok w kierunku uszczelnienia systemu i zapewnienia, że świadczenia trafiają do osób rzeczywiście uprawnionych.