ŚwiatKongres USA przyjmuje ustawę zakazującą TikToka, oczekuje na podpis prezydenta Bidena

Kongres USA przyjmuje ustawę zakazującą TikToka, oczekuje na podpis prezydenta Bidena

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził kontrowersyjną ustawę, która może prowadzić do zakazu działalności TikToka w USA. Ustawa daje chińskiemu właścicielowi TikToka, firmie ByteDance, dziewięć miesięcy na sprzedaż swojego udziału w aplikacji, w przeciwnym razie aplikacja zostanie zablokowana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Kongres USA przyjmuje ustawę zakazującą TikToka, oczekuje na podpis prezydenta Bidena

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że podpisze ją w momencie otrzymania.

TikTok, który wcześniej przez swojego właściciela ByteDance był brany w obronę przed próbami wymuszenia sprzedaży, na razie nie zareagował na najnowsze wydarzenia. Jeżeli USA zdołają zmusić ByteDance do sprzedaży, każda transakcja będzie wymagała również zgody chińskich urzędników, którzy już zapowiedzieli sprzeciw wobec takiego posunięcia.

Ustawa została przyjęta jako część pakietu czterech ustaw, które obejmują również pomoc wojskową dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu oraz innych sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Uzyskała szerokie poparcie w Senacie, gdzie za jej przyjęciem głosowało 79 senatorów, a przeciwko 18.

Senator Marco Rubio, czołowy republikanin w Komisji Wywiadu, skomentował: “Przez lata pozwoliliśmy Komunistycznej Partii Chin kontrolować jedną z najpopularniejszych aplikacji w Ameryce, co było niebezpiecznie krótkowzroczne. Nowe prawo wymaga, aby jej chiński właściciel sprzedał aplikację. To dobry krok dla Ameryki.”

Obawy, że dane milionów Amerykanów mogą trafić w ręce Chin, napędzały wysiłki Kongresu, aby odłączyć TikTok od firmy z siedzibą w Pekinie. W zeszłym tygodniu firma społecznościowa stwierdziła, że ustawa “zmiażdży prawa do wolności słowa 170 milionów Amerykanów, zniszczy siedem milionów firm i zamknie platformę, która przyczynia się do amerykańskiej gospodarki 24 miliardy dolarów rocznie”.

Szef TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał, że firma zrobi wszystko, co w jej mocy, w tym wykorzysta “prawa prawne”, aby bronić platformy. Oczekuje się, że na decyzję o sprzedaży udziałów ByteDance nastąpi długa batalia prawna, która może potrwać około dwóch lat.

Wybrane dla Ciebie