Komisja Europejska kończy procedurę artykułu 7 wobec Polski
Komisja Europejska ogłosiła zakończenie procedury z artykułu 7 wobec Polski, która została uruchomiona w grudniu 2017 roku. Decyzja ta wynika z oceny, że obecnie w Polsce nie występuje jednoznaczne naruszenie praworządności.
Zamknięcie Procedury
Rzecznik Komisji Europejskiej, Eric Mamer, poinformował, że formalności dotyczące zakończenia procedury zostały dopełnione po posiedzeniu komisarzy. W zeszłym tygodniu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Viera Jourova, już zapowiadała pozytywną ocenę stanu praworządności w Polsce.
- “Dziś po prostu zostały dopełnione formalności czegoś, co zostało zapowiedziane wcześniej, w zeszłym tygodniu” – podkreślił Eric Mamer.
Poprzednie Ostrzeżenia
Komisja Europejska ogłosiła 6 maja, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowiło podstawę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski.
Procedura Artykułu 7
Artykuł 7 traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw członkowskich, które naruszają unijne wartości. Procedura ta składa się z kilku etapów:
- Uznanie ryzyka naruszeń (7.1).
- Stwierdzenie, że naruszenie jest stałe i poważne (7.2).
- Głosowanie nad sankcjami (7.3).
Procedura wobec Polski została uruchomiona 20 grudnia 2017 roku. Decyzja o jej zamknięciu oznacza, że Komisja Europejska uznała, iż obecnie nie ma poważnych zagrożeń dla praworządności w Polsce.
Podsumowanie
Zakończenie procedury z artykułu 7 wobec Polski przez Komisję Europejską to ważny krok w relacjach między Unią Europejską a Polską. Decyzja ta wynika z oceny, że obecnie w Polsce nie występują poważne naruszenia praworządności, co jest pozytywnym sygnałem zarówno dla polskiego rządu, jak i dla obywateli.