Kolejni ochotnicy WOT złożą przysięgę wojskową w Świdniku
Kolejni żołnierze-ochotnicy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą w niedzielę przysięgę wojskową w Świdniku. Lubelska Brygada OT liczy już około 3,4 tys. żołnierzy. Przysięgę w Świdniku złoży 51 ochotników, którzy byli uczestnikami “Ferii z WOT” na Lubelszczyźnie. “To głównie pełnoletnia młodzież szkół średnich, nauczyciele i studenci, którzy postanowili wykorzystać czas wolny od nauki na szkolenie” – powiedział oficer prasowy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.
Podczas 16-dniowego szkolenia ochotnicy zdobywali praktyczne umiejętności i wiedzę m.in. z taktyki, topografii, strzelania, udzielania pierwszej pomocy medycznej, łączności. Po złożeniu przysięgi zostaną skierowani do służby w poszczególnych batalionach Lubelskiej Brygady OT w zależności od miejsca zamieszkania.
Ceremonię poprzedzi msza św. w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Przysięga będzie miała miejsce w centrum Świdnika na Placu 3 Maja o godz. 13. Zakończy ją defilada wojskowa. Uroczystość uatrakcyjnią pokazy pojazdów i sprzętu wojskowego, będą gry i zabawy dla dzieci, wojskowa grochówka.
Będzie to pierwsza w tym roku, a 24. w historii lubelskiej brygady przysięga ochotników wstępujących do WOT. Następne szkolenie podstawowe dla kolejnych chętnych zaplanowano w maju. “Planujemy jeszcze dalsze nabory. Zainteresowanie służbą w WOT jest duże” – zaznaczył Stanula.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie około 3,4 tys. żołnierzy. Powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Od jesieni 2018 r. lubelscy terytorialsi są włączeni do systemu zarządzania kryzysowego. Wielokrotnie brali już udział w akcjach podczas sytuacji kryzysowych, m.in. w rejonach dotkniętych skutkami trąby powietrznej, powodzi, przy poszukiwaniach osób zaginionych, przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa ASF oraz ptasiej grypy.