ŚwiatKolejna erupcja Etny. Wulkan jest niezwykle aktywny w ostatnim czasie

Kolejna erupcja Etny. Wulkan jest niezwykle aktywny w ostatnim czasie

Wulkan Etna jest w dalszym ciągu wyjątkowo aktywny. Z krateru wypływa strumień lawy oraz wyrzucane są skały i popiół. W ciągu ostatniego miesiąca doszło już do co najmniej kilkunastu erupcji wulkanu.

Kolejna erupcja Etny. Wulkan jest niezwykle aktywny w ostatnim czasie

Koalicja dla Sahelu to międzynarodowa inicjatywa ogłoszona podczas szczytu w Pau 13 stycznia 2020 r. przez Francję i 5 krajów Sahelu (Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretanię i Niger) przy wsparciu ONZ, UE i Unii Afrykańskiej. Powstała jako platforma do koordynowania wysiłku państw i podmiotów międzynarodowych zaangażowanych w regionie Sahelu. Koncentruje się na czterech obszarach: zwalczaniu terroryzmu, wzmacnianiu potencjału wojskowego krajów Sahelu, odbudowie struktur państwowych i administracji oraz pomocy rozwojowej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez sekretariat Koalicji na rzecz Sahelu w formie wideokonferencji. Minister Rau wygłosił przemówienie, w którym podkreślił wsparcie Polski dla Koalicji i jej wysiłków na rzecz budowy stabilnego i bezpiecznego regionu Sahelu. Podkreślił także znaczenie Mapy Drogowej Koalicji Sahelu – konkretnego harmonogramu działań, które pomogą w realizacji celów Koalicji.

“Potrzebujemy stabilnego i bezpiecznego regionu Sahelu, gdzie obywatele mogą ufać swojemu państwu, prawa człowieka są szanowane, a mieszkańcy mają pewną przyszłość. W naszym wspólnym interesie leży wykorzenienie źródeł niestabilności – terroryzmu, handlu ludźmi, bezkarności czy braku dostępu do podstawowych usług socjalnych” – podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w trakcie swojego wystąpienia na drugim ministerialnym spotkaniu Koalicji na rzecz Sahelu. “Dołączając do Koalicji dla Sahelu, Polska również obrała te cele” – dodał.

“Jestem przekonany, że Mapa drogowa działań Koalicji dla Sahelu przedstawiona na dzisiejszym spotkaniu pomoże nam zrealizować jej cele. Niezbędne jest – zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wiarygodności Sahelu – przywrócenie mieszkańcom tego regionu instytucji państwa wraz z funkcjami, jakie ono pełni” – mówił minister.

Rau wyraził ponadto potrzebę ściślejszej współpracy z organizacjami regionalnymi, takimi jak Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się terroryzmu na kraje Zatoki Gwinejskiej. Zwrócił także uwagę na działania dezinformacyjne i potrzebę skutecznej neutralizacji tego typu zagrożeń.

Autor: Mikołaj Małecki

Wybrane dla Ciebie