PolskaKiedy ostateczny termin wypłaty świadczeń przed odejściem pracownika na emeryturę?

Kiedy ostateczny termin wypłaty świadczeń przed odejściem pracownika na emeryturę?

Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Podobna zasada dotyczy wypłaty ekwiwalentu za urlop.

Kiedy ostateczny termin wypłaty świadczeń przed odejściem pracownika na emeryturę?

RIO w Łodzi w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do wójta gminy Sulmierzyce przypomniała, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli natomiast pracownik samorządowy był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu uprawniającego do odprawy, należy wliczyć tylko jeden z okresów zatrudnienia.

„Również ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, z tym dniem bowiem pracownik nabywa do niego prawo. Świadczenie to jest bowiem ściśle związane z faktem rozwiązania stosunku pracy. W tym dniu roszczenie pracownika o wypłatę tego świadczenia staje się wymagalne, a w konsekwencji powstaje prawo pracownika do jego wypłaty. Dlatego też ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony już w dniu rozwiązania stosunku pracy” – wskazała Izba.

W przypadku niedotrzymania przez pracodawcę terminu wypłaty ekwiwalentu zgodnie z art. 481 § 1 ustawy Kodeks cywilny w związku z art. 300 Kodeksu pracy, pracownikowi należą się także odsetki za opóźnienie.

„Odsetki takie należą się pracownikowi za cały czas opóźnienia, niezależnie od faktu, czy pracownik poniósł szkody i także wówczas, jeżeli opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności” – wskazała RIO.

RIO przywołała w tej kwestii wyroki Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 5 grudnia 1996 roku (sygn. akt: I PKN34/96) SN stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący, czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy; w wyroku z dnia 15 października 1976 roku (I PRN 71/76) SN stwierdził, że pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w dacie rozwiązania stosunku pracy; w wyroku z dnia 29 marca 2001 roku (I PKN 336/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że wraz z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym samym dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.

Wybrane dla Ciebie