Kiedy nie trzeba przeprowadzać szkoleń BHP? PIP wyjaśnia
Szkolenie okresowe BHP pracownika nie jest wymagane w przypadku niektórych pracowników zatrudnionych na stanowisku administracyjno-biurowym – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi m.in. o pracowników administracji publicznej.
Według wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy szkolenie okresowe BHP pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej, znajduje się w grupie, dla której ustalono kategorię ryzyka nie wyższą niż trzecia w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym, chyba że z oceny ryzyka zawodowego, którą opracowuje i dokumentuje pracodawca, wynika, że jest to konieczne.
Kategorie ryzyka określa załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. W rozporządzeniu, do grupy trzeciej została zaliczona m.in. administracja publiczna.
Zgodnie z wyjaśnieniami PIP, ze szkolenia okresowego BHP można zwolnić osoby, które przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego w okresie ważności ostatniego szkolenia u innego pracodawcy lub odbyły szkolenie okresowe wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, „jeżeli zakres tematyczny programu szkolenia na stanowisku dotychczasowym odpowiada programowi szkolenia obowiązującego na nowym stanowisku pracy”.
Zasady organizowania i przeprowadzania szkoleń BHP reguluje art. 2373 § 22, § 23, § 24 Kodeksu pracy oraz § 15 ust. 5 pkt 1) i 2) rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.