Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia OC auta?
Widać, że ubezpieczenie OC samochodu wciąż budzi sporo pytań. Najwięcej z nich ma związek z rezygnacją z ubezpieczenia OC samochodu. Czy to jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to kiedy możemy zrezygnować z ubezpieczenia OC auta? Ten tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią.
Czym jest ubezpieczenie OC samochodu?
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od podstaw, a więc od określenia, o jakim dokładnie rodzaju ubezpieczenia mowa. Czym jest ubezpieczenie OC samochodu? Co skrywa się pod jego pojęciem? Ubezpieczenie OC, a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to rodzaj polisy, która została wprowadzona po to, by zapewnić ochronę kierowcy oraz poszkodowanym w wyniku różnych zdarzeń drogowych.
W przypadku sprawców wypadków, czy kolizji to właśnie posiadanie ubezpieczenia OC samochodu sprawia, że nie trzeba obawiać się roszczeń ze strony poszkodowanych, gdy doznają szkody mienia, uszczerbku na zdrowiu, czy jakichś urazów. Z kolei osoby poszkodowane mają zapewnioną wypłatę stosownego odszkodowania bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, więc sami nie muszą go upominać o uregulowanie wszelkiego typu kosztów.
Co ważne, w naszym kraju wykupienia ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które posiadają pojazdy mechaniczne. Jeśli zatem dysponujemy swoim samochodem, to już w chwili jego zakupu, powinniśmy pomyśleć o znalezieniu też odpowiedniego ubezpieczenia i taki obowiązek narzuca na nas ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Co więcej, brak ubezpieczenia OC samochodu wiąże się z wysokimi karami, a raczej nikt z nas nie chciałby się z nimi zmierzyć.
Rezygnacja z ubezpieczenia OC samochodu – czy to możliwe?
Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego, do którego wykupienia zobowiązani są wszyscy właściciele pojazdów, można uznać, że rezygnacja z OC wcale nie będzie taka prosta. Czy tak faktycznie jest? Czy nie uda nam się zrezygnować z ubezpieczenia OC samochodu? I tak i nie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co nami kieruje.
Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę tylko dlatego, że znudziły nam się wysokie opłaty, to możemy się rozczarować, ponieważ nie będzie to możliwe – więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta. Mimo wszystko to wcale nie oznacza, że jesteśmy skazani na współpracę z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym do końca życia i musimy korzystać z raz wykupionej polisy. Istnieją pewne wyjątki od reguły i to właśnie one pozwalają nam na rezygnację z ubezpieczenia OC samochodu.
Kiedy zatem możemy zrezygnować z ubezpieczenia OC samochodu?
Na pewno rezygnacja z umowy OC samochodu będzie możliwa, gdy zdecydowaliśmy się na zawarcie umowy z agentem ubezpieczeniowym na odległość. Dotyczy to sytuacji, w których kupiliśmy polisę OC u agenta przez internet lub telefon i w takich przypadkach wypowiedzenie OC online jest możliwe w ciągu trzydziestu dni i to bez podania przyczyny.
To jednak dopiero początek, ponieważ prawo do wypowiedzenia umowy OC mamy również wtedy, gdy posiadamy tzw. podwójne OC i dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy jednocześnie mamy ubezpieczony samochód w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych przez to, że znaleźliśmy lepszą ofertę w innej firmie, a jedna z umów OC przedłużyła się automatycznie na kolejny rok.
Jednak to nie wszystko, ponieważ zrezygnować z ubezpieczenia OC samochodu można również wtedy, gdy dozna on szkody całkowitej lub nie będzie nadawał się do dalszej jazdy. W takich przypadkach wystarczy go zezłomować i zgłosić się ze stosownym zaświadczeniem o demontażu (zezłomowaniu) pojazdu do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.