Katastrofa kolejki w Lizbonie. Nie żyje co najmniej 15 osób
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w środowy wieczór w centrum Lizbony. Rozpędzony wagon kolejki linowo-terenowej Elevador da Gloria wykoleił się i uderzył w budynek, powodując śmierć co najmniej 15 osób. Kolejnych 18 zostało rannych, z czego pięć znajduje się w stanie ciężkim.
Do tragedii doszło na popularnej trasie łączącej plac Restauradores z dzielnicą Bairro Alto. Według świadków wagon nabrał dużej prędkości, a następnie wypadł z torów i z impetem uderzył w fasadę budynku stojącego przy torowisku.
Na miejsce natychmiast skierowano służby ratunkowe. Jak poinformowało portugalskie ratownictwo medyczne (INEM), wśród ofiar są zarówno obywatele Portugalii, jak i cudzoziemcy. Polskie służby konsularne potwierdziły, że obecnie nie ma informacji o poszkodowanych Polakach.
Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane. Portugalskie władze zapowiedziały szczegółowe dochodzenie w sprawie stanu technicznego kolejki i ewentualnych zaniedbań. Elevador da Gloria to jeden z symboli stolicy Portugalii, działający nieprzerwanie od końca XIX wieku i codziennie przewożący setki turystów oraz mieszkańców.
Katastrofa wstrząsnęła Portugalią i światem, a władze Lizbony ogłosiły żałobę lokalną.