KAS rozbiła grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym hazardem
Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym hazardem. W sprawie zatrzymano 19 osób – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
Dodała, że do zatrzymań doszło na terenie Podkarpacia i Małopolski.
„Oprócz 19 osób, które działały w grupie, przeszukanych zostało 28 lokali. Zabezpieczono 70 nielegalnych automatów do gier, ponad pół miliona złotych w gotówce, wysokiej klasy samochody, elektronikę oraz dokumentację finansową” – wyliczyła Chabowska.
Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w grupie przestępczej, w ramach której czerpano korzyści z nielegalnej działalności związanej z grami hazardowymi. Jak zaznaczyła rzeczniczka, poszczególne osoby odpowiedzialne były za logistykę, rozliczenia finansowe, a także dostawę oraz serwis maszyn do gier.
Wśród 28 lokali, które zostały przeszukane, znajdował się m.in. pilnie strzeżony przez członków grupy magazyn przeznaczony do składania i przechowywania nielegalnych automatów do gier wraz ze znaczną ilości elektroniki służącą do ich instalacji.
Jak podkreśliła Chabowska, w akcji zatrzymania członków grupy zaangażowanych było ponad 120 funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
„Na podstawie zebranego materiału dowodowego wszystkim 19 zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania przestępstw skarbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze hazardowej” – powiedziała rzeczniczka rzeszowskiej IAS.
Wśród zatrzymanych 18 osób to Polacy i jeden obywatel Ukrainy. Są to osoby w wieku od 25 do 50 lat. Wobec sześciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące. Zabezpieczono również nieruchomości o szacowanej wartości ok. 320 tys. zł.
Jak zaznaczyła Chabowska, to największa grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym hazardem rozbita przez funkcjonariuszy KAS na Podkarpaciu.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od dłuższego czasu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Do tej pory zgromadzono obszerną dokumentację procesową. Jak podała Chabowska, z ustaleń wynika, że w trakcie działalności grupy wykorzystano do nielegalnej działalności 460 automatów do gier, a zabezpieczono łącznie 507 urządzeń.
Osobom biorącym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się urządzaniem nielegalnych gier hazardowych grozi do 7 lat więzienia oraz wysokie kary grzywny.
„Niezależnie od odpowiedzialności karnej, organizatorom nielegalnych gier, ale także właścicielom lokali, w których je urządzano grozi kara administracyjna – 100 tys. zł od każdego nielegalnego automatu” – podkreśliła Chabowska.
Rzeczniczka dodała, że jak w większości takich spraw, postępowanie ma charakter rozwojowy.