Głownie naruszenia dotyczą długości pracy kierowców oraz korzystania z autobusów, które nie mają aktualnych przeglądów technicznych pojazdów. Wszystkie z firm, które zostały przyłapane na zaniechaniu przestrzegania zasad zostały ukarane
Kontrole w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla Zarządu Transportu Miejskiego rozpoczęto po dwóch wypadkach, które miały miejsce latem bieżącego roku. Pod koniec czerwca jeden z autobusów spadł z mostu Grota-Roweckiego. W wypadku zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt musiało być hospitalizowanych. Po badaniach wyszło, że kierowca był pod wpływem amfetaminy.