BiznesJest decyzja odnośnie CIT dla spółek komandytowych

Jest decyzja odnośnie CIT dla spółek komandytowych

Senacka poprawka zakładająca wyłączenie spółek komandytowych z nowelizacji ustawy o CIT została w sobotę negatywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.. Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jest decyzja odnośnie CIT dla spółek komandytowych

Uznania posłów komisji nie uzyskała też poprawka Senatu skreślająca regulacje zawężające możliwość skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej.

Posłowie pozytywnie odnieśli się natomiast do senackiej propozycji poprawek, ułatwiających dokonywanie darowizn na rzecz podmiotów walczących z epidemią.

Pozytywną rekomendację uzyskało też kilka poprawek o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.

Uchwalona pod koniec października przez Sejm nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Wprowadzono też limit odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zdaniem MF, obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Wybrane dla Ciebie