PolskaJak wygląda budżet domowy Polaków?

Jak wygląda budżet domowy Polaków?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki analiz dotyczących sytuacji materialnej Polaków. Jak się okazuje, wzrastają nie tylko nasze wydatki, ale i nasze dochody. Sytuacja gospodarcza Polaków ulega poprawie.

Jak wygląda budżet domowy Polaków?

Wyniki raportu, jaki opublikował GUS, powinny Polaków napawać optymizmem. W zeszłym roku w niemal wszystkich grupach społecznoekonomicznych sytuacja materialna znacznie się poprawiła.

Polacy w ubiegłym roku wydawali więcej pieniędzy, ale jednocześnie mieli większe dochodzy. W 2016 roku w polskich gospodarstwach domowych widoczna dochody przeważały nad wydatkami, co dodatkowo pozwalała zaoszczędzić więcej pieniędzy, aby wzmocnić domowy budżet.

W 2016 roku Polak przeciętnie wydawał 1132 złotych miesięcznie. Kwota ta stanowiła 78,7% wartości dochodów. Dla porównania, średnie miesięczne wydatki w 2016 roku były o 4,3% wyższe od wydatków miesięcznych ponoszonych w roku 2015. Z kolei w 2015 roku wydatki stanowiły 78,7% dochodów.

Na wartość wydatków składają się głównie towary i usługi telekomunikacyjne. W 2016 roku średnio wartość tego rodzaju wydatków wynosiła 1083 złotych miesięcznie, co stanowi realny wzrost o 4,3% w porównaniu do miesięcznych wydatkó w 2015 roku.

Bez znaczenia nie pozostaje też program 500+, który działa od kwietnia ubiegłego roku. Dane za II-IV kwartał 2016 roku pokazują, że świadczenia otrzymywane w ramach tego programu średnio stanowiły w rodzinie 16,8% wartości dochodów na osobę. Dzięki programowi miała poprawić się sytuacja rodzin, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci. Wcześniej ich sytuacja finansowa zazwyczaj nie wyglądała najlepiej. Po uruchomieniu programu 500+ wzrost miesięcznych dochodów w rodzinie w porównaniu z rokiem 2015 wzrósł o 25,2%.

Z roku na rok maleją też różnice w dochodach między mieszkańcami wsi a mieszkańcami miast. Chociaż obecne trendy pokazują, że znacznie szybciej bogacą się mieszkańcy wsi, to różnica między dochodami mieszkańców wsi a miast wciąż pozostaje istotna. Porównując rok 2015 z rokiem 2015, wyniki wskazują, że średni miesięczny dochód jednego mieszkańca wsi wzrósł o 9,8%, podczas gdy mieszkańca miasta – o 4,8%.

Dane z lat 2010-2016 pokazują, że niemal we wszystkich województwach wzrósł wskaźnik dochodów rozporządzanych na jedną osobę. Wzrost ten nie dotyczy jedynie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Największy wzrost nastąpił w województwie lubelskim (7%), a największy spadek w województwie mazowieckim (14%). GUS zaznacza tutaj jednak, że Mazowsze jest regionem o najwyższej liczbie ludności i najwyższej wartości osiąganych dochodów.

Utrzymała się tendencja spadkowa w ilościowym spożyciu większości podstawowych artykułów żywnościowych. Poprawiło się wyposażenie gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania, w tym nowej generacji– zwłaszcza w smartfon, telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny z MPEG-4, zmywarkę do naczyń oraz komputer z dostępem do Internetu i samochód osobowy.

GUS odnotował też mały wzrost pod względem wielkości mieszkania. W 2015 roku Polacy mieszkali w lokalach o powierzchni 76,7 m2 i składających się średnio z 2,9 pokoi. Dane z 2016 roku przedstawiają powierzchnię 77,2 m2 i 3 pokoje.

Ponad połowa badanych w roku 2016 oceniła swoją sytuację gospodarczą jako przeciętną. Bardzo podobne wyniki otrzymanow w tym zakresie w roku 2015. Natomiast z 28,5% w 2015 roku do 33,5% w 2016 roku wzrosła liczba osób, które swoją sytuację gospodarczą określają jako dobrą lub bardzo dobrą. Liczba gospodarstw, które określają swoją sytuację jako złą zmalała tym samym z 15,7% (20115) do 13,0% (2016).

fot. GUS

Wybrane dla Ciebie