Indie wycofują z obiegu banknoty o nominale dwóch tysięcy rupii
Indyjscy obywatele mają niewiele czasu na wymianę banknotów o nominale 2 000 rupii. Bank Rezerw Indii (RBI) ogłosił decyzję o wycofaniu tych banknotów już w maju tego roku, jednak według portalu Business Standard w obiegu nadal pozostaje waluta o łącznej wartości około 240 miliardów rupii, co przekłada się na ponad 12,5 miliarda złotych.
Ostateczny termin, kiedy banknoty te będą miały status legalnego środka płatności, upływa 30 września. Po tej dacie nie będą one akceptowane w transakcjach codziennych. Mimo to, ich właściciele będą mogli je nadal wymieniać, ale jedynie w placówkach RBI. W procesie wymiany obywatele będą zobowiązani do wyjaśnienia przyczyny opóźnienia w dokonaniu wymiany.
Banknoty o wartości 2 000 rupii wprowadzono do obiegu w listopadzie 2016 roku, w ramach działań przeciwko korupcji. Zastąpiły one wcześniejsze banknoty o wartości 1 000 rupii i zostały dodane do nowej serii banknotów o wartości 500 rupii. W latach 2018-2019 zaniechano dodruku banknotów o nominale 2 000 rupii, a w maju 2023 roku oficjalnie ogłoszono ich wycofanie.
RBI uzasadniło decyzję o wycofaniu tych banknotów ich niską popularnością w codziennych transakcjach oraz faktem, że spełniły one swoje pierwotne zadanie. Odwołując się do własnej “polityki czystych banknotów”, RBI wskazał na konieczność wymiany zabrudzonej gotówki w ciągu kilku lat. W oświadczeniu podkreślono również, że dostępność innych nominałów banknotów jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na gotówkę.