Ile to już lat Polska w NATO?
Mija kolejna rocznica wstąpienia Polski do NATO – największego i najstarszego sojuszu obronnego w historii. W dniu 12 marca 1999 r. Polska, Czechy i Węgry złożyły dokumenty ratyfikacyjne, stając się oficjalnie członkami Pakcie Północnoatlantyckiego. W niedzielę 12 marca 2023 r. mija 24 lata od tego historycznego wydarzenia.
Zaproszenie do członkostwa w NATO było ważnym momentem dla Polski, która po latach znalazła się w sojuszu z silnymi państwami, mającymi duże doświadczenie w dziedzinie obronności. Członkostwo w NATO dało Polsce nie tylko gwarancję bezpieczeństwa, ale również możliwość uczestniczenia w licznych operacjach międzynarodowych oraz wymiany doświadczeń z wojskami innych państw.
Od momentu wstąpienia do NATO Polska wielokrotnie udowodniła swoją wartość jako sojusznik, biorąc udział w wielu operacjach międzynarodowych, w tym w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach. Polska wraz z innymi państwami NATO brała udział w misjach pokojowych, antyterrorystycznych i humanitarnych.
Szef MON Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych przypomniał o rocznicy wstąpienia Polski do NATO, podkreślając, że Polska i inne państwa sojusznicze cały czas wspólnie pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa swoim obywatelom. W ramach obchodów rocznicy szef MON zaprosił wszystkich chętnych na zajęcia w ramach akcji “Trenuj z NATO”, w której udział biorą zarówno polscy żołnierze, jak i żołnierze wojsk sojuszniczych.
Członkostwo w NATO to dla Polski bardzo ważne wydarzenie, które przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Polska wraz z innymi państwami sojuszniczymi nadal pracuje nad zapewnieniem pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie.