Hagia Sophia znów staje się meczetem. Dziś po raz pierwszy od 90 lat odbędą się tam muzułmańskie modlitwy
Hagia Sophia w Stambule znów staje się meczetem. Dziś po raz pierwszy od 90 lat odbędą się tam muzułmańskie modlitwy. Budynek będący bazyliką, meczetem, a potem muzeum został przekształcony ponownie w meczet na mocy kontrowersyjnej decyzji prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana.
Mimo, że jeszcze rok temu, prezydent Erdogan stanowczo odrzucał taką możliwość, to 10 lipca wydał dekret, który ponownie przekształca muzeum w meczet. Spotkało się to z krytyką i obawami o losy chrześcijańskiego dziedzictwa Turcji. Swoje zaniepokojenie wyraziła między innymi rosyjska Duma, Unia Europejska, papież Franciszek czy Patriarcha Moskwy i całej Rusi – Cyryl.
Ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 r. Hagia Sophia, czyli bazylika Mądrości Bożej, przez prawie tysiąc lat znajdowała się w sercu chrześcijańskiego świata, będąc najwybitniejszym przykładem architektury bizantyjskiej. W 1453 r. sułtan Mehmed II podbił Konstantynopol i ocalała świątynia została zamieniona w meczet, który przez niemal 500 lat stanowił symbol imperium osmańskiego.
Status budynku zmienił się ponownie po I wojnie światowej pod rządami Ataturka, który w 1934 r. przekształcił Hagię Sophię w muzeum, otwierając ją na turystów i udostępniając do badań.