GUS podał dane dotyczące zaludnienia. Najmniej zaludniona gmina ma 4 mieszkańców na metr kwadratowy
123 osoby na 1 kilometr kwadratowy wynosi gęstość zaludnienia w Polsce. To taki sam wynik, jak w ubiegłym roku. GUS opublikował raport “Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2017 roku”. Najgęściej zaludnioną jest gmina w województwie mazowieckim, najmniej – w podkarpackim.
Według danych GUS, w Polsce jest 2478 gmin, z których najgęściej zaludnione są dwie z województwa mazowieckiego – Legionowo i Piastów, gdzie przypada po 3998 i 3946 osób na metr kwadratowy powierzchni.
Tuż za nimi uplasowały się: Warszawa, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Ząbki, Chorzów i Świętochłowice.
Najmniej zaludniona jest gmina Lutowiska w województwie podkarpackim, gdzie mieszkają zaledwie cztery osoby na metr kwadratowy.
W dalszym podziale, wśród gmin miejsko-wiejskich, na pierwszym miejscu znalazła się gmina Wołomin, a wśród wiejskich Andrespol z województwa łódzkiego.
Wśród powiatów, prym wiedzie powiat pruszkowski, a tuż za nim znalazł się powiat wodzisławski, mikołowski i będziński. Najmniej osób zamieszkuje powiat bieszczadzki.
Najgęściej zaludnionym miastem są Świetochłowice, gdzie mieszka 3805 osób na metr kwadratowy. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa (3391 osób), a podium zamyka Chorzów (3291 osób). Najmniej zaludnione jest Świnoujście (208 osób).
W klasyfikacji regionów, prym wiedzie województwo śląskie (370 osób na metr kwadratowy), dalej małopolskie (223 osoby) i mazowieckie (151 osób). Najniższą gęstość zaludnienia odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim (po 59 osób na metr kwadratowy).