PolskaGogle VR na pomoc pacjentom onkologicznym. Wirtualne sesje pomogą wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości

Gogle VR na pomoc pacjentom onkologicznym. Wirtualne sesje pomogą wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości

Technologia VR pomoże pacjentom onkologicznym. Specjalne okulary pozwalają opuścić szpital. Wszystko dzieje się, co prawda wirtualnie, ale głowa odpoczywa naprawdę. Wystarczy założyć gogle, wybrać cel wirtualnego spaceru i choć na chwilę można zapomnieć o chorobie.

Gogle VR na pomoc pacjentom onkologicznym. Wirtualne sesje pomogą wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości

Technologia wspiera też leczenie i rehabilitację. Nowatorska terapia będzie przez kilka miesięcy sprawdzana w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.

– Mnie to wciągnęło, jestem na etapie rozmowy z dziećmi, żeby coś takiego kupić i rozszerzyć nie tyle na wyobraźnię, co na gry – powiedział jeden z pacjentów korzystających z terapii.

Jak tłumaczy przedstawicielka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach Joanna Chłądzyńska, jedna sesja terapeutyczna trwa około 20 minut.

– Wspieramy pacjenta w leczeniu onkologicznym, oczywiście leczenie podstawoe jest najważniejsze i to lekarz decyduje, w którym momencie taka terapia może zostać przeprowadzona. Oczywiście nie można łączyć tych dwóch terapii, czyli w trakcie podawania chemioterapii, w trakcie radioterapii czy też leczenia promieniami nie możemy zastosować okularów VR. Natomiast już po, kiedy pacjent jest na oddziale możemy taką sesję terapeutyczną przeprowadzić – powiedziała Chłądzyńska.

– Takie przeżycie w VR powoduje, że my się kompletnie odcinamy od tego, co nas otacza i te sygnały, które trafiają do mózgu są porównywalne z tym, co moglibyśmy przeżywać będąc w tej rzeczywistości normalnie – dodaje Magdalena Sekuła z Fundacji Onkologicznej Rakiety, która jest partnerem UCK w prowadzeniu nowatorskiej terapii.

Wybrane dla Ciebie