ŚwiatGlobalne zagrożenie. Kraje podejmują środki zapobiegawcze wobec rozprzestrzeniania się wirusa Marburg

Globalne zagrożenie. Kraje podejmują środki zapobiegawcze wobec rozprzestrzeniania się wirusa Marburg

W obliczu rosnącej liczby przypadków śmiertelnego wirusa Marburg w Rwandzie, kolejne kraje wprowadzają działania mające na celu zapobieganie jego rozprzestrzenieniu.

<p>Warszawa, 15.06.2021. Pasa¿erowie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym 15 bm. odby³o siê spotkanie inauguruj¹ce kampaniê informacyjn¹ pod has³em „Oderwij siê! Lataj zdrowo na wakacje”. (ls/doro) PAP/Leszek Szymañski</p>
<p>Warszawa, 15.06.2021. Pasa¿erowie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym 15 bm. odby³o siê spotkanie inauguruj¹ce kampaniê informacyjn¹ pod has³em „Oderwij siê! Lataj zdrowo na wakacje”. (ls/doro) PAP/Leszek Szymañski</p>

Według informacji rwandyjskiego ministerstwa zdrowia, do tej pory potwierdzono 56 przypadków zakażeń, z czego 12 osób zmarło. W odpowiedzi na to zagrożenie, sąsiednia Uganda wprowadziła stan najwyższej gotowości, a Stany Zjednoczone podejmują kroki ostrożnościowe wobec podróżnych z Rwandy.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ogłosiły, że od 14 października osoby, które w ciągu ostatnich 21 dni przebywały w Rwandzie, będą poddawane badaniom kontrolnym na lotniskach. Dodatkowo CDC zaleca ponowne rozważenie niekoniecznych podróży do tego kraju oraz wysyła wiadomości tekstowe do pasażerów wracających z Rwandy, informując o zagrożeniu i procedurach związanych z wirusem.

W Rwandzie władze już podjęły kroki mające na celu zahamowanie rozwoju epidemii. Od niedzieli rozpoczęto szczepienia osób najbardziej narażonych na kontakt z wirusem, w tym pracowników ochrony zdrowia oraz osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi. Szczepionki te zostały dostarczone przez firmę farmaceutyczną, która przekazała pierwszą partię 700 dawek eksperymentalnego preparatu.

Wprowadzone obostrzenia w Rwandzie obejmują m.in. ograniczenie liczby osób na pogrzebach, zakaz odwiedzin w szpitalach oraz zalecenie unikania bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi symptomy zakażenia. Objawy choroby wywołanej wirusem Marburg przypominają symptomy Eboli i obejmują gorączkę, bóle głowy, wymioty oraz biegunki. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), choroba ta charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, sięgającą nawet 88 proc.

Wirus Marburg, podobnie jak Ebola, należy do najniebezpieczniejszych patogenów dla człowieka. Źródłem zakażenia są najczęściej nietoperze owocożerne, a wirus przenosi się między ludźmi poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych. WHO ostrzega, że choroba rozwija się gwałtownie, powodując u pacjentów ciężkie objawy krwotoczne i niewydolność wielonarządową.

Sytuacja w Rwandzie i krajach sąsiednich pozostaje dynamiczna, a władze podejmują wszelkie możliwe kroki, by zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się wirusa.

Wybrane dla Ciebie