ŚwiatGhana zatwierdza przełomową szczepionkę przeciw malarii, która może zmienić świat

Ghana zatwierdza przełomową szczepionkę przeciw malarii, która może zmienić świat

Ghana stała się pierwszym krajem, który zatwierdził nową szczepionkę przeciw malarii, którą naukowcy opisali jako „zmieniającą świat”.

Ghana zatwierdza przełomową szczepionkę przeciw malarii, która może zmienić świat

Szczepionka, znana jako R21, wydaje się być bardzo skuteczna, w przeciwieństwie do wcześniejszych wysiłków w tej dziedzinie.

Organy regulacyjne w Ghanie oceniły ostateczne dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, które nie zostały jeszcze upublicznione, i zdecydowały się je zastosować. Światowa Organizacja Zdrowia rozważa również zatwierdzenie szczepionki.

Malaria zabija rocznie około 620 000 osób, głównie małych dzieci. Opracowanie szczepionki chroniącej organizm przed pasożytem malarii było ogromnym przedsięwzięciem naukowym, które trwało ponad sto lat.

Wstępne dane z badań przeprowadzonych w Burkina Faso wykazały, że szczepionka R21 była do 80% skuteczna, gdy została podana w trzech dawkach początkowych i przypominającej rok później. Naukowcy twierdzą, że nowa szczepionka przeciw malarii zmienia świat, ale jej powszechne stosowanie zależy od wyników większego badania z udziałem prawie 5000 dzieci.

Wyniki te miały zostać opublikowane pod koniec ubiegłego roku, ale nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane. Zostały one jednak udostępnione niektórym afrykańskim agencjom rządowym i naukowcom.

Food and Drug Authority of Ghana, który dokonał przeglądu danych, zatwierdził stosowanie szczepionki u dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat. Inne kraje afrykańskie również badają dane, podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia.

Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie wynaleziono szczepionkę, mówi, że kraje afrykańskie deklarują: „My zdecydujemy”, po tym jak zostały w tyle we wprowadzaniu szczepionek na Covid-19 podczas pandemii.

„Spodziewamy się, że R21 będzie miał duży wpływ na śmiertelność z powodu malarii u dzieci w nadchodzących latach, aw dłuższej perspektywie [to] przyczyni się do ogólnego ostatecznego celu, jakim jest kontrola i eliminacja malarii” – powiedział.

Serum Institute of India przygotowuje się do produkcji od 100 do 200 milionów dawek rocznie, aw Akrze w Ghanie budowana jest fabryka szczepionek. Oczekuje się, że każda dawka R21 będzie kosztować kilka dolarów.

Adar Poonawalla, dyrektor generalny Serum Institute, powiedział: „Opracowanie szczepionki, która znacząco wpłynie na to ogromne obciążenie chorobami, było niezwykle trudne”. Dodał, że Ghana, jako pierwszy kraj, który zatwierdził szczepionkę, stanowi „znaczący kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz zwalczania malarii na całym świecie”.

Zatwierdzenie szczepionki R21 oznacza wielki przełom w walce z malarią, która pozostaje jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób na świecie. Skuteczność szczepionki, przystępność cenowa i potencjał ratowania niezliczonych istnień ludzkich sprawiają, że jest ona istotnym narzędziem w globalnych wysiłkach na rzecz wyeliminowania malarii raz na zawsze.

Wybrane dla Ciebie