PolskaGenerał Wiesław Kukuła dowódcą WOT na kolejną kadencję

Generał Wiesław Kukuła dowódcą WOT na kolejną kadencję

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. dyw. Wiesława Kukułę na kolejną kadencję na stanowisku dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Generał Wiesław Kukuła dowódcą WOT na kolejną kadencję

Wręczenie aktu mianowania odbędzie się w środę.

Kukuła rozpoczął pierwszą trzyletnią kadencję dowódcy WOT w styczniu 2017 r., gdy na mocy znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony WOT zostały powołane jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Wyznaczony na to stanowisko został we wrześniu 2016 i kierował utworzeniem dowództwa WOT oraz formowaniem pierwszych brygad.

Pierwszy generalski stopień – generała brygady – Kukuła otrzymał w listopadzie 2016, w sierpniu 2018 awansował na stopień generała dywizji.

Przed objęciem dowództwa WOT Kukuła od 2012 r. dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Pełnił służbę w tej jednostce od 1996 r. (wówczas był to 1. pułk specjalny) na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. W latach 2003-04 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. był szefem wydziału dowodzenia i łączności oraz szefem pionu – zastępcą szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja.

W obecnym systemie dowodzenia Kukuła jest jedynym dowódcą rodzaju sił zbrojnych, pozostałe rodzaje są reprezentowane przez inspektorów w Dowództwie Generalnym RSZ. Dowódca WOT podlega bezpośrednio ministrowi obrony. Ma przejść w podporządkowanie szefa Sztabu Generalnego WP z osiągnieciem przez WOT pełnej gotowości.

WOT, do których mogą wstąpić zarówno ochotnicy, którzy nie służyli wcześniej w wojsku, jak i rezerwiści, liczą obecnie ponad 24 tys. osób, w tym ponad 3600 to żołnierze zawodowi.

Zadaniem WOT jest wspieranie lokalnych społeczności, organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, np. w razie klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT mają być wsparciem dla wojsk operacyjnych.(PAP)

Wybrane dla Ciebie