PolskaFantom geriatryczny pomoże w szkoleniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Fantom geriatryczny pomoże w szkoleniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Nowoczesny fantom geriatryczny będzie wykorzystywany podczas bezpłatnych szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Fantom geriatryczny pomoże w szkoleniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Manekin geriatryczny uzupełnił zasoby wyposażenia szkoleniowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Nowy fantom będzie wykorzystywany podczas szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami wymagającymi na co dzień wsparcia i stałej pomocy.

Jak poinformowała Emilia Wolf z Biura Prasowego UM WZ, bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Organizowane przez ROPS spotkania skierowane są w szczególności do opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej.

„Przygotowanie do opieki nad osobą wymagającą stałej pielęgnacji wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, podejścia. Od kilku lat, nasz ROPS, organizuje praktyczne szkolenia z tego zakresu. W trakcie takich spotkań specjaliści pokazują sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim uczą praktycznych umiejętności. Takie spotkania mają też zmniejszyć obawy związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością” – powiedział o szkoleniach Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do przeprowadzenia szkoleń wykorzystywany jest profesjonalny manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowe, pomiaru poziomu cukru i innych parametrów życiowych. Fantom wyposażony jest w obciążone, w pełni przegubowe stawy i umożliwia  szkolenie w zakresie pozycjonowania pacjenta i zapobiegania upadkowi.

„Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym i odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Mieszkanie przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera” – wskazała Wolf.

Szkolenia odbywają się w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu  „Region Dobrego Wsparcia”, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych w województwie zachodniopomorskim osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To kontynuacja działań uznanych przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.

Wybrane dla Ciebie