BiznesFałszywy banknot? Co należy zrobić?

Fałszywy banknot? Co należy zrobić?

Bardzo często słyszymy o podrabianych banknotach. Wielu osobom wydaje się, że w większości przypadków jest to literacka lub filmowa fikcja. Niestety nie – polski wymiar sprawiedliwości rok w rok walczy z wieloma fałszerstwami. Realny problem pojawia się jednak dopiero wtedy, gdy fałszywy pieniądz wpadnie w czyjeś ręce. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak należy zachować się w tej konkretnej sytuacji.

Fałszywy banknot? Co należy zrobić?

Oszustów nie brakuje. Ofiarą fałszerstwa może stać się każdy z nas. Najczęściej o tym, że posiadamy podrobiony banknot, dowiadujemy się w sklepie od kasjerki, która nie chce go przyjąć lub w instytucji bankowej. Czy ktoś może posądzić nas o posługiwanie się fałszywką? Jakie kroki należy podjąć, aby nie wpaść w kłopoty?

Jak rozpoznać fałszywkę?

Po pierwsze, każdy z nas przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu powinien przyjrzeć się z bliska posiadanym banknotom. Okazuje się, że w wielu przypadkach rozpoznanie fałszywki nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Czym w istocie może różnić się tzw. falsyfikat od prawdziwego banknotu? Przede wszystkim odcieniem farby, czcionką, a także mikrodrukiem.

Na fałszywce może brakować licznych zabezpieczeń widocznych dopiero po podstawieniu pod światło UV. Projektanci oryginałów ciężko pracowali, aby stworzyć banknot, który niezwykle trudno podrobić. Liczba detali, których nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka, powinna budzić podziw. Na przykład znak wodny na oryginalnym banknocie można zobaczyć nie tylko przy oglądaniu go prostopadle do światła, ale także przy nachyleniu pod kątem 45 stopni. Jeśli spojrzymy na pieniądz dokładnie, dostrzeżemy także nitkę zabezpieczającą, a po przeciągnięciu palcem po powierzchni wyczujemy specyficzną fakturę i farbę.

Możliwe zachowanie

Jeśli banknot budzi nasze zastrzeżenia/ mamy kilka możliwości działania. Przede wszystkim nie powinniśmy niczego sprawdzać na własną rękę. Jednym z rozwiązań jest wybranie się do banku i poproszenie pracownika o zbadanie autentyczności banknotu. Osoby te mają na swoim koncie wiele specjalistycznych szkoleń w zakresie wykrywania fałszerstw. Jeśli on także nabierze podejrzeń, banknot trafi do specjalistycznej ekspertyzy. Drugim wyjściem z niekorzystnej sytuacji jest zaniesienie potencjalnej fałszywki na komisariat policji, który prześle go do Narodowego Banku Polskiego. Bank Centralny jest jedynym organem władnym do oceny autentyczności pieniędzy.

Utrata banknotu?

Niestety, posiadacz fałszywej gotówki musi liczyć się z tym, że w chwili przekazania jej bankowi lub policji traci prawo własności. Jeśli banknot okażę się podróbką, właściciel nie otrzyma jego równowartości. Fałszywka staje się od tego momentu dowodem w sprawie i trafia do depozytu. Gdy NBP nie stwierdzi braku autentyczności, pieniądze powinny w ciągu kilku dni wrócić do właściciela. Ze statystyk wynika, że blisko połowa banknotów trafiających do ekspertyzy jako fałszywe, w istocie jest prawdziwa. Obawy posiadaczy budzi najczęściej dość wysoki poziom ich zniszczenia, a także brak znajomości aktualnego wyglądu polskiego złotego.

Odpowiedzialność karna

Narodowy Bank Polski w licznych komunikatach związanych z fałszerstwami podkreśla, że w żadnym wypadku nie należy puszczać w obieg banknotów, co do których mamy spore wątpliwości. Działanie takie nosi znamiona czynu karalnego i jest zagrożone bardzo wysokimi karami. Zgodnie z artykułem 312 Kodeksu Karnego sprawca może spodziewać się grzywny, kary ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku. Jeśli jednak sami wykryjemy fałszywkę i zgłosimy to na policję, nie ponosimy żadnej odpowiedzialności karnej, ponieważ działaliśmy w dobrej wierze.

Falsyfikat w sklepie

Do najgorszego z możliwych scenariuszy może dojść wówczas, gdy fałszywym banknotem zapłacimy w sklepie, a ekspedientka zorientuje się, że ma do czynienia z falsyfikatem. W takiej sytuacji nie pozostaje jej nic innego, jak wezwać policję, która zabezpieczy pieniądz oraz przesłucha klienta w charakterze świadka. Mówimy bowiem o poważnym przestępstwie, jakim jest fałszerstwo. W pierwszej kolejności funkcjonariusze będą chcieli ustalić, czy osoba, która zapłaciła fałszywym banknotem wiedziała, że nie jest on autentyczny. Przy czym udowodnienie, że działała w złej wierze, może być niezwykle trudne, a ciężar dowodowy spoczywa na organach ścigania.

Fałszywka od ekspedientki

Do podobnej, tyle że odwrotnej sytuacji dochodzi wtedy, gdy otrzymamy – naszym zdaniem – fałszywy banknot w sklepie. W żadnym wypadku nie powinniśmy próbować nim płacić, rozmieniać w innym miejscu czy też przekazywać dziecku (jako osobie poza podejrzeniami), ponieważ popełnimy przestępstwo artykułu 310 lub 312 Kodeksu Karnego. Jedynym prawidłowym zachowaniem jest wezwanie patrolu policji, który spisze protokół, przesłucha sprzedawcę i przekaże banknot do fachowej ekspertyzy.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://wujeksknerus.pl/

Wybrane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez iPolska24, Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz Zaufanych Partnerów WP (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody iPolska24, Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz Zaufani Partnerzy WP będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych iPolska24 może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz Zaufanych Partnerów WP są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz Zaufani Partnerzy WP mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz Zaufani Partnerzy WP również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes iPolska24, Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce WP, z których WP może przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów IAB i Zaufanych Partnerów WP z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności iPolska24.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności iPolska24.