Fala upałów Cerberusa: upały ogarniają południową Europę
Fala upałów przechodzi przez części południowej Europy i północno-zachodniej Afryki, a w nadchodzących dniach mogą wystąpić rekordowe temperatury.
Synoptycy przewidują, że temperatury przekroczą 40°C (104°F) w niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Grecji, Chorwacji i Turcji. We Włoszech temperatury mogą sięgać nawet 48,8°C (119,8°F).
W 10 miastach, w tym we Florencji i Rzymie, wydano czerwone ostrzeżenie.
We wtorek mężczyzna po czterdziestce zmarł po upadku w północnych Włoszech. Włoskie media podały, że 44-letni robotnik malował linie na przejściach dla pieszych w mieście Lodi, niedaleko Mediolanu, zanim upadł z powodu upału. Został przewieziony do szpitala, gdzie później zmarł.
Kilku turystów w kraju już upadło z powodu udaru cieplnego, w tym Brytyjczyk przed Koloseum w Rzymie.
Oczekuje się, że fala upałów Cerberusa – nazwana przez Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne na cześć trójgłowego potwora, który występuje w piekle Dantego – przyniesie ekstremalne warunki w ciągu najbliższych kilku dni.
Met Office twierdzi, że temperatury osiągną szczyt w piątek, a BBC Weather twierdzi, że na dużych obszarach południowej Europy mogą wystąpić temperatury od niskich do średnich 40 stopni – i być może wyższe.
Upały prawdopodobnie utrzymają się do weekendu, a w Pradze, stolicy Czech, temperatury mogą osiągnąć w sobotę nawet 36°C (96,8°F) według BBC Weather – znacznie powyżej średniej 24°C (75,2°F) w lipcu.
W sierpniu 2021 r. w pobliżu Syrakuz na włoskiej Sycylii odnotowano najwyższą w historii temperaturę 48,8°C (119,8°F).
W wyniku upałów w zeszłym roku w Europie zmarło ponad 60 000 osób. Istnieje obawa, że ta fala upałów może spowodować znacznie więcej zgonów tego lata.
Fala upałów to okres upałów, w którym temperatury są wyższe niż oczekiwano dla tej pory roku. Eksperci twierdzą, że okresy wyjątkowo upalnej pogody stają się coraz częstsze, a zmiany klimatu oznaczają, że teraz normalne jest doświadczanie rekordowych temperatur. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych stwierdziło, że czerwiec tego roku był najcieplejszym w historii.