Orlen planuje nową farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce
Energa z Grupy Orlen zamierza wybudować w Wielkopolsce nową farmę fotowoltaiczną PV Mitra o mocy ok. 100 MW. Ma ona powstać na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona. Instalacja będzie częścią powstającego Centrum OZE Energa – podał PKN Orlen.
Informując w czwartek o planowanym przedsięwzięciu, koncern podkreślił, że “budowa nowych megawatów mocy w Przykonie, uzupełniających istniejącą już farmę wiatrową, znacząco poprawi wskaźnik produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych należących do Energi”.
“Energa z Grupy Orlen planuje realizację nowej farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy ok. 100 MW. Inwestycja powstanie na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce. Instalacja będzie elementem powstającego Centrum OZE Energa, którego łączny potencjał w różnych źródłach odnawialnych wynosi ok. 160 MW” – oznajmił w komunikacie PKN Orlen.
Szef koncernu Daniel Obajtek przypomniał, że w ogłoszonej niedawno strategii do 2030 r. Grupa Orlen zadeklarowała m.in. inwestycje właśnie w odnawialne źródła energii (OZE). “Już teraz posiadamy ok. 450 MW zainstalowanych w OZE, a w perspektywie dekady chcemy zwiększyć nasze odnawialne moce do 2,5 GW” – zaznaczył Obajtek.
Prezes PKN Orlen, przyznał, że w tym roku Grupa Orlen planuje pozyskanie pozwolenia na realizację “jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce”. “Będzie to kolejny ważny krok w rozbudowie nowoczesnego, niskoemisyjnego segmentu energetycznego i dalszej dywersyfikacji źródeł przychodów koncernu” – oświadczył Obajtek.
Jak przekazał PKN Orlen, projekt PV Mitra znajduje się w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową. Koncern przyznał, że trwają również działania zmierzające do uzyskania kompletu decyzji administracyjnych, w tym uzyskania warunków przyłączeniowych i pozwolenia na budowę – według przewidywań ich pozyskanie będzie możliwe jeszcze w tym roku.
PKN Orlen podkreślił, że Energa “konsekwentnie rozwija aktywa energetyki odnawialnej”, a “lokalizacja tych projektów w gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywkach kopalni węgla brunatnego Adamów, jest ważna ze strategicznego punktu widzenia”. “Nie tylko zastępują one działające tam wcześniej źródła konwencjonalne, ale jednocześnie wykorzystują istniejącą nadal infrastrukturę przesyłową. Należące do Energi tereny w gminie Przykona posiadają duży potencjał inwestycyjny zapewniając rekultywację terenów pokopalnianych” – ocenił koncern.
W komunikacie wspomniano, że działa już uruchomiona w lipcu 2020 r. Farma Wiatrowa Przykona o mocy 31 MW, a w jej sąsiedztwie powstanie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW, dla której NTP (Notice to Proceed – ang. polecenie rozpoczęcia prac) wydane zostało z końcem 2020 r. “W momencie oddania do użytku będzie to największa instalacja fotowoltaiczna wśród aktywów OZE Energi. Według szacunków, po wybudowaniu PV Gryf oraz PV Mitra aktywa działające w ramach Centrum OZE Energi byłyby w stanie zasilić ok. 100 tys. gospodarstw domowych” – podkreślono w informacji.
PKN Orlen zwrócił uwagę, że “budowa nowych megawatów mocy w Przykonie, uzupełniających istniejącą już farmę wiatrową, znacząco poprawi wskaźnik produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych należących do Energi”. Zaznaczył przy tym, że “zgodnie z obecnymi trendami rynkowymi oraz postępującymi zmianami w otoczeniu makroekonomicznym, PKN Orlen wspólnie z Energą dążą do powiększenia portfela wytwórczego z OZE, w szczególności wiatru i fotowoltaiki”.
Jak podał koncern, obecnie Energa OZE zarządza dwiema komercyjnymi farmami fotowoltaicznymi – PV Delta o mocy 1,63 MW oraz PV Czernikowo – o mocy 3,77 MW. “Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku oba te aktywa wyprodukowały ok. 5 GWh energii elektrycznej” – wyliczył PKN Orlen. Według niego, wynik ten pozwolił zasilić ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych, a jednocześnie zredukował emisję CO2 o 3,8 ton. (PAP)