E‑faktura od 2021 r. w formule dobrowolnej, od 2023 – obowiązkowa
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić e-fakturę pod koniec 2021 r. w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. w obowiązkowej – poinformował w czwartek wiceminister finansów Jan Sarnowski.
“Jesteśmy czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza e-fakturę. Pod koniec 2021 r. w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. obowiązkowej. E-faktura to cały szereg korzyści dla biznesu. To szybsze i bezpieczniejsze rozliczenie obrotu między firmami a także realna poprawa ich płynności – przedsiębiorcy wystawiający e-faktury otrzymają zwrot podatku VAT w 40 dni, zamiast zwykłych 60” – podkreślił cytowany w komunikacie Sarnowski.
Jego zdaniem udostępnienie polskim przedsiębiorcom e-faktury plasuje nas w europejskiej czołówce jako pioniera nowoczesnych rozwiązań dla firm.
“Co ważne nie eksperymentujemy. Przeciwnie, bazujemy na doświadczeniach w stosowaniu tego rozwiązania w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. We wdrożeniu e-faktur wyprzedzimy m.in. Francję, która udostępni je przedsiębiorcom dopiero w 2023 r.” – dodał wiceminister.
Z informacji resortu wynika, że e-faktury będzie mógł wystawić podatnik lub osoba upoważniona. Podatnik będzie mógł udzielić upoważnienia do wystawienia e-faktury w imieniu i na jego rzecz, np. dla biura rachunkowego lub konkretnej osoby.
“Zależy nam na tym, by mechanizm wystawiania faktur był bardziej przyjazny i poprzez określoną strukturę e-faktury, ułatwiał prowadzenie biznesu. To ważne także teraz, w czasie pandemii” – podkreślił cytowany w komunikacie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Dodał, że wprowadzenie e-faktury to jeden z postulatów zgłoszonych poprzez aplikację Głos podatnika.
Jak poinformował resort finansów, dzięki korzystaniu z e-faktury podatnik będzie miał pewność, że faktura dotarła do kontrahenta. Będzie mógł też zobaczyć jej treść. E-faktura nie ulegnie zniszczeniu ani zaginięciu, jej odczytywanie będzie proste i przejrzyste – zapewniło MF.
E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur – Krajowego Systemu e-faktur (KSeF).
“Wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. To narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT. Poprawi również warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów” – wskazała cytowana w komunikacie wiceminister finansów i zastępca szefa KAS Anna Chałupa.
Resort finansów zapewnił, że projekt ustawy o e-fakturach już niebawem trafi do konsultacji publicznych.(PAP)