Dziś tłusty czwartek.
Tłusty czwartek to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku przez miłośników słodkości. To dzień, w którym możemy sobie pozwolić na nieco więcej niż zwykle i zjeść pączka (a nawet kilka) bez wyrzutów sumienia. W Polsce tłusty czwartek obchodzony jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli około sześć tygodni przed Wielkanocą. Jak powstał zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek i jakie inne warianty tego dnia funkcjonują w różnych krajach? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego artykułu.
Historia tłustego czwartku
Tłusty czwartek ma swoje korzenie w dawnym rzymskim święcie, które obchodzone było na początku lutego i nosiło nazwę Lupercalia. Był to czas radosnego świętowania, podczas którego ludzie składali ofiary w świątyniach i organizowali wyścigi konne oraz różnego rodzaju zabawy. W późniejszym czasie, w kościołach chrześcijańskich, obchody Lupercalii zostały zastąpione przez obchody karnawałowe, które trwały aż do Środy Popielcowej, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
W Polsce tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek wywodzi się z XVI wieku. Wtedy to król Zygmunt III Waza, który sam był miłośnikiem słodkości, polecił cukiernikom wypiekać pączki z okazji tłustego czwartku. Pączki były wtedy wypiekane w głębokim oleju i posypywane cukrem pudrem. W ten sposób narodziła się tradycja, która przetrwała do dzisiaj.
Tłusty czwartek w Polsce
W Polsce tłusty czwartek jest obchodzony z wielką pompą. W tym dniu sklepy i cukiernie oferują ogromny wybór różnego rodzaju pączków. Najbardziej popularne są pączki z marmoladą, ale można też znaleźć pączki z różnymi kremami, dżemami i lukrami. Wielu ludzi w tym dniu rano udaje się na wczesne zakupy, żeby zdążyć kupić najświeższe i najsmaczniejsze pączki.