Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję
Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję – oceniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia dotyczącego bankowego bufora ryzyka systemowego. Opublikowany we wtorek na stronie RCL projekt, jak informuje Ministerstwo Finansów, przewiduje uchylenie rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z września 2017 r. w sprawie bufora ryzyka systemowego.
Według ministerstwa działanie to korzystnie wpłynie na system finansowy. Sprawi też, że banki nie będą musiały uzupełniać bazy kapitałowej o kapitał, który wykorzystają np. na pokrycie strat kapitałowych.
Według MF pandemia COVID-19 przyczyniła się do materializacji ryzyka silnego spowolnienie gospodarczego w skali światowej oraz wzrostu premii za ryzyko.
“Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję. Zmiana globalnej wyceny aktywów skutkuje także gwałtownym i głębokim spadkiem ich wyceny w Polsce” – oceniło MF.
Wskazano, że z szacunków NBP wynika, że rozwiązanie bufora ryzyka systemowego uwolni ok. 30 mld zł kapitału, co w przypadku kredytowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przekłada się na ok. 40 mld zł kredytów. Ponadto takie działanie może korzystnie wpłynąć na tempo wzrostu PKB o ok. 0,5 p.p. w skali kwartału przez kolejnych 10 kwartałów.
W obliczu niekorzystnych warunków na światowych rynkach wiele organów w Europie zdecydowało o rozwiązaniu buforów makroostrożnościowych. Ponadto Europejski Urząd Nadzoru Bankowego rekomenduje państwom, aby korzystały z elastyczności, jaka cechuje obowiązujące ramy prawne. Jednocześnie zalecają, aby banki stosowały ostrożne zasady wypłaty dywidend i zasady dotyczące innych płatności, w tym wynagrodzenia zmiennego.