PolskaDiecezja opolska znalazła sposób na kolędę

Diecezja opolska znalazła sposób na kolędę

Ze względu na panującą epidemię COVID-19, tegoroczne odwiedziny kolędowe w domach wiernych powinny zostać zastąpione spotkaniem w kościołach – poinformował biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja.W zamieszczonym na stronie diecezji komunikacie biskup Czaja przypomina, że ze względu na panującą pandemię wielowiekowa tradycja odwiedzin kolędowych w zwyczajowej formie nie będą mogły się odbyć.

Diecezja opolska znalazła sposób na kolędę

“Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części, bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. W przypadku, gdy intencja mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji, a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach. Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów - napisał bp. Czaja.

Zgodnie z komunikatem, po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili “liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą. Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy, zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych, należy je przyjąć w inny sposób.

W odrębnym dekrecie, obowiązującym do 27 grudnia 2020 roku, biskup Czaja przedłużył dyspensę od uczestnictwa w świątecznych mszach świętych osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

Autor dokumentu przypomina o obowiązujących w kościołach i kaplicach zasadach sanitarnych, przewidujących m.in. obecność nie więcej niż jednej osoby na 15 metrów kwadratowych i zobowiązujące wszystkich obecnych do zasłania ust i nosa, poza osobami wyłączonymi z tego obowiązku przez odrębne przepisy państwowe oraz głównymi celebransami.

Wybrane dla Ciebie