Czy w tym roku będzie waloryzacja emerytur i rent?
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas niedawnego wystąpienia, zapowiedziała wprowadzenie nowych zmian w systemie waloryzacji rent i emerytur. Te zmiany mają na celu zapewnienie większej stabilności finansowej dla seniorów w Polsce, szczególnie w obliczu rosnącej inflacji.
Minister zaznaczyła, że istniejące dodatki, w tym trzynasta i czternasta emerytura, będą nadal wypłacane, co jest możliwe dzięki zabezpieczonym na ten cel środkom. Jednakże, te jednorazowe wypłaty nie mają charakteru systemowego, co oznacza, że nie zapewniają długoterminowej stabilności dla seniorów. Dlatego ministerstwo pracuje nad wdrożeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur w ciągu roku. Taki krok ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia finansowego dla seniorów, zwłaszcza w sytuacji, gdy roczny wskaźnik inflacji przekroczy 5%.
Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że aktualnie trwają prace nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą na wprowadzenie tej drugiej waloryzacji. Zaznaczyła, że wskaźnik inflacji będzie decydującym czynnikiem determinującym potrzebę i rozmiar dodatkowej waloryzacji. Jest to odpowiedź na potrzeby seniorów, które są jednym z priorytetów ministerstwa, a także odzwierciedleniem zobowiązań umowy koalicyjnej.
Obecnie emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca, która opiera się na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku kalendarzowego, powiększonym o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wartości te będą znane na początku lutego, po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny realnych danych o inflacji i wzroście wynagrodzeń za poprzedni rok.
Najniższe emerytury i renty w Polsce, w tym renty z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, mają ustalone minimum brutto. Ministerstwo dąży do tego, aby system waloryzacji emerytur i rent był bardziej elastyczny i reagował na zmieniającą się sytuację ekonomiczną, co ma zapewnić seniorom większe poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Szefowa MRPiPS zapowiedziała, że dalsze informacje na temat postępów w pracy nad nowym mechanizmem waloryzacji zostaną przekazane publicznie w odpowiednim czasie. Ta zmiana ma być kluczowym krokiem w kierunku stworzenia bardziej stabilnego i przemyślanego systemu wsparcia finansowego dla emerytów i rencistów w Polsce.