BiznesCzy koniec bonu turystycznego to dobre rozwiązanie dla Polskiej turystyki?

Czy koniec bonu turystycznego to dobre rozwiązanie dla Polskiej turystyki?

Minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, w ostatniej rozmowie na antenie Polsat News, wyraził przekonanie, że nie ma już potrzeby kontynuowania programu bonu turystycznego, który został wprowadzony jako wsparcie dla branży turystycznej w trakcie pandemii COVID-19.

<p>Gdañsk, 01.07.2020. Plansza reklamuj¹ca bon turystyczny, eksponowana podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, 1 bm. w Gdañsku. (aw/awol) PAP/Adam War¿awa</p>
<p>Gdañsk, 01.07.2020. Plansza reklamuj¹ca bon turystyczny, eksponowana podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, 1 bm. w Gdañsku. (aw/awol) PAP/Adam War¿awa</p>

Turystyka się odbiła, hotele są pełne, branża notuje dobre wyniki. Bon turystyczny był potrzebny w czasie pandemii, ale teraz, kiedy sektor turystyczny dobrze się rozwija, nie widzimy podstaw do jego dalszego wypłacania” – stwierdził Nitras.

Bon turystyczny, który obowiązywał od sierpnia 2020 do marca 2023, oferował 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Środki te przeznaczane były na usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne w Polsce. Program ten, jak podkreśla minister, stanowił istotny element wsparcia ekonomicznego w najtrudniejszym okresie pandemii, pomagając utrzymać płynność finansową wielu przedsiębiorstw turystycznych.

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że wygenerowano ponad 4,4 miliona bonów, z których 88% zostało wykorzystanych, przekładając się na pomoc finansową rzędu ponad 3,1 miliarda złotych. Większość tych środków przeznaczono na usługi hotelarskie, które stanowiły 56% wydatków, podczas gdy imprezy turystyczne odpowiadały za 35% wykorzystania bonów.

Jednak, zakończenie tego programu rodzi pytania o przyszłość branży turystycznej w Polsce. Czy sektor rzeczywiście jest już na tyle stabilny, że może obyć się bez dalszego wsparcia rządowego? Czy decyzja ta nie przyniesie negatywnych skutków dla mniejszych, mniej znanych miejscowości turystycznych, które mogły szczególnie korzystać z dodatkowego przepływu turystów, motywowanych do podróży bonami?

Te pytania pozostają otwarte, a decyzja o zakończeniu programu bonu turystycznego z pewnością będzie przedmiotem dalszych dyskusji, zarówno wśród przedstawicieli branży turystycznej, jak i wśród polityków oraz ekspertów z dziedziny ekonomii i turystyki.

Wybrane dla Ciebie