PolskaCo sztuczna inteligencja mówi o przyszłości walki z koronawirusem?

Co sztuczna inteligencja mówi o przyszłości walki z koronawirusem?

Jaka będzie skala zachorowań w Polsce? Na jakiej podstawie wprowadzono kwarantannę i izolację społeczną? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można szukać wykorzystując sztuczną inteligencję.

Co sztuczna inteligencja mówi o przyszłości walki z koronawirusem?

Raport

Kiedy w marcu choroba COVID-19 dotarła do Polski, zajmujący się na co dzień układaniem prognoz dla gospodarki właściciele firmy ExMetrix przygotowali raport, o wpływie różnych czynników na rozwój wirusa.

– Zajmujemy się analizą danych. Wykorzystujemy sztuczną inteligencję do wydobycia wiedzy, która drzemie w dużej ilości otaczających nas danych – wyjaśnia Zbigniew Łukoś z firmy ExMetrix.

Firma ExMetrix zebrała dane i przeprowadziła symulacje. – Sprawdziliśmy, co by było, gdyby nie wprowadzono restrykcji związanych z izolacją społeczną. Obecnie moglibyśmy mieć około 55-65 tys. przypadków zarażeń – przekonuje Zbigniew Łukoś z ExMetrix.

Firma sprawdzała też związek zachorowalności z otyłością. – Gdybyśmy mieli sytuacje taką jak w USA, modele wskazują, że mielibyśmy około 2 tys. więcej przypadków, a porównując się z Chinami około 2 tys. przypadków mniej – wylicza Łukoś.

Koronawirus atakuje przede wszystkim osoby starsze. Przechodzą one chorobę ciężej, dlatego też szybciej zostają zdiagnozowani i trafiają do statystyk. Widać to wyraźnie w przypadku Włoch i Hiszpanii, gdzie liczba osób zakażonych jest znacznie większa niż w Polsce.

– Średnia wieku w Polsce wynosi 42 lata. We Włoszech 45 lat. Wydaje się to niewiele, ale już odsetek ludzi po 80. roku życia w Polsce wynosi 4,2 a we Włoszech aż 7 – dodaje Zbigniew Łukoś.

Ważną zmienną w modelowaniu przebiegu pandemii jest liczba i dostępność zastosowanych testów.

– Kluczowa wartość to ilość testów potrzebnych na wykrycie jednego przypadku koronawirusa. U nas potrzeba na to ok. 20 testów. We Francji, co drugi przeprowadzony test jest pozytywny.

Wybrane dla Ciebie