Cios w jastrzębskich pseudokibiców.
Centralne Biuro Śledcze (CBŚP) we współpracy z Komisariatem Policji w Jastrzębiu-Zdroju zatrzymało 5 osób, a 1 doprowadzono do śledztwa w sprawie gangu związanego ze śląskimi pseudokibicami. Jeden z zatrzymanych podejrzany jest o kierowanie gróźb pod adresem innych osób w celu zmuszenia ich do rozprowadzania narkotyków oraz zmiany zeznań w postępowaniu.
W tej sprawie podejrzanych jest już 25 osób, postawiono im ponad 70 zarzutów. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości prawie 1,5 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Jastrzębiu-Zdroju.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Katowicach, nadzorowani przez Prokuraturę Okręgową w Jastrzębiu-Zdroju, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej związanej ze środowiskiem pseudokibiców klubu sportowego na Śląsku. Gang zajmował się dystrybucją narkotyków na terenie Śląska, głównie substancji psychotropowej Alfa PiHP. W ostatnim czasie śląscy funkcjonariusze CBŚP we współpracy z policjantami Komendy Miejskiej Jastrzębie-Zdrój i przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP z Wrocławia przeprowadzili czynności, w wyniku których zatrzymano 5 osób w wieku od 26 do 35 lat. -stary mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju trafił do prokuratury z zakładu karnego. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli przekazaną do badań specjalistycznych substancję chemiczną, a także dokumenty i sprzęt elektroniczny. Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania przestępstw narkotykowych, w tym wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych. Jeden z podejrzanych, 32-letni mężczyzna, usłyszał zarzut kierowania groźby pobicia kobiety kijem teleskopowym, jeśli ofiara nie rozprowadzała narkotyków na rzecz grupy przestępczej. Podejrzany usłyszał również zarzut grożenia mężczyźnie w celu wywarcia wpływu na treść jego wyjaśnień. Mężczyzna miał wielokrotnie grozić ofierze maczetą i kijem bejsbolowym, próbując wymusić na niej składanie fałszywych zeznań, że jego wcześniejsze wyjaśnienia w tej sprawie zostały wymuszone przez funkcjonariuszy CBŚP. Sąd zastosował wobec 5 podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Za wprowadzenie dużych ilości narkotyków grozi kara do 12 lat więzienia. W całym śledztwie, które trwa od zeszłego roku, jest już 25 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty popełnienia ponad 70 przestępstw. W toku postępowania śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych w postaci nieruchomości, samochodów oraz pieniędzy o wartości ponad 1,5 mln zł. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań w tej sprawie.