Borys-Szopa: od czwartku wnioski o “500 plus” i “Dobry start” można składać drogą tradycyjną
Od czwartku wnioski o “500 plus” i “Dobry start” będzie można składać w urzędzie lub listownie. “Cieszę się, że wiele rodzin złożyło wnioski za pośrednictwem internetu. 1 sierpnia otwieramy furtkę dla tych, którzy preferują bezpośredni kontakt z urzędnikiem” – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
Od początku lipca wnioski o świadczenia z programów “Rodzina 500 plus” i “Dobry start” można składać za pośrednictwem internetu. Dotychczas w ten sposób złożono 2,57 mln wniosków o “500 plus” i 1,58 mln o wyprawkę szkolną.
Najwięcej wniosków o świadczenie “500 plus” złożono w woj. mazowieckim (420,6 tys.), śląskim (344,4 tys.), wielkopolskim (251,9 tys.), małopolskim (209,8 tys.) i dolnośląskim (208,1 tys.). Z kolei o świadczenie z programu “Dobry start” najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy woj. mazowieckiego (241,6 tys.), śląskiego (220,6 tys.), wielkopolskiego (146,4 tys.), małopolskiego (129,1 tys.) i dolnośląskiego (118,4 tys.).
“Cieszę się, że w lipcu wiele rodzin zdecydowało się na złożenie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego i +Dobry start+ za pośrednictwem internetu. 1 sierpnia otwieramy furtkę dla tych, którzy preferują bezpośredni kontakt z urzędnikiem. Od czwartku wszyscy zainteresowani będą mogli udać się do urzędu lub wniosek wysłać pocztą. To też jest bardzo dobre rozwiązanie” – powiedziała PAP minister rodziny Bożena Borys-Szopa.
Od 1 sierpnia wnioski o “500 plus” i “Dobry start” będzie można składać także bezpośrednio w urzędzie lub wysyłając listem.
“Te osobiste relacje z często dobrze znanym sobie urzędnikiem są dla wielu osób bardzo ważne. A oba rozwiązania – składanie wniosków online i tradycyjnie – idealnie się uzupełniają. I są tak samo ważne i skuteczne” – podkreśla szefowa MRPiPS.
Program “Rodzina 500 plus” w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Osoby, które mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.
Świadczenie z programu “Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie będą mogli ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.