Kultura i SztukaBogajewska, Augustynowicz, Duda-Gracz i Brzyk w Teatrze Śląskim

Bogajewska, Augustynowicz, Duda-Gracz i Brzyk w Teatrze Śląskim

Małgorzata Bogajewska, Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz i Remigiusz Brzyk zrealizują premierowe spektakle w rozpoczynającym się sezonie artystycznym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Bogajewska, Augustynowicz, Duda-Gracz i Brzyk w Teatrze Śląskim

“Takiego zestawu nazwisk w tak krótkim czasie w Teatrze Śląskim jeszcze nie było. Mamy obok siebie Małgorzatę Bogajewską, Agatę Dudę-Gracz, Annę Augustynowicz – już te trzy nazwiska wystarczyłyby dla kilku teatrów, a jeszcze oprócz tego Remigiusza Brzyka, Garbaczewskiego, Roszkowskiego. Myślę, że to jak kumulacja w totolotka. Teraz ważne, żeby to wszystko wypaliło. My jako teatr zrobimy wszystko, żeby ułatwić im zadanie - powiedział PAP dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

U progu nowego sezonu w Teatrze Śląskim odbędzie się drugi Międzynarodowy Festiwal Open the Doro, który potrwa od 20 do 29 września. Zainauguruje go na Scenie Kameralnej polska premiera spektaklu “Koszt życia” urodzonej w Bytomiu polsko-amerykańskiej autorki Martyny Majko, która za ten tekst zdobyła w ubiegłym roku Nagrodę Pulitzera. Reżyseruje Małgorzata Bogajewska.

“To młodziutki festiwal, ale już wpisał się w fakturę miasta i województwa. Bodaj, jako jedyny w Polsce i tej części Europy zajmuje się wykluczonymi. Stawiamy tezę, że teatr przełamuje wszelkie bariery i można go robić w każdej sytuacji. Bariery nie są istotne, ważna jest, jakość propozycji artystycznej” – powiedział dyrektor Talarczyk.

Oprócz polskich spektakli w ramach festiwalu będzie można też oglądać przedstawienia z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i Izraela. Na finał festiwalu – 29 września – koncert islandzkiego artysty Mara Gunnarssona, któremu będzie towarzyszyć wokalnie Natalia Przybysz.

9 listopada odbędzie się kolejna premiera. Tekst na podstawie znanej polskiej serii komiksowej “Wilq Superbohater” autorstwa Bartosza i Tomasza Minkiewiczów zaadaptował na potrzeby sceny Michał Kmiecik, a reżyseruje Remigiusz Brzyk.

W styczniu odbędzie się premiera spektaklu inspirowanego twórczością wybitnego scenografa Wiesława Langego w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie powstaje w koprodukcji z Muzeum Śląskim. W lutym Robert Talarczyk zaprezentuje spektakl odwołujący się do głośnej historii niespełna 2-letniego Szymona z Będzina, zakatowanego przez rodziców, którzy później porzucili jego ciało w stawie w Cieszynie.

W marcu spektakl inspirowany “Bestiariuszem słowiańskim” przygotuje Agata Duda-Gracz, a sezon zakończy czerwcowy “Germinal” Emila Zoli w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Wybrane dla Ciebie