Biegunka i wymioty mogą oznaczać złe rokowania po zakażeniu koronawirusem
Biegunka i wymioty w połączeniu z objawami typowymi dla Covid-19, takimi jak gorączka i kaszel, mogą oznaczać złe rokowania po zakażeniu koronawirusem – wynika z badania przeprowadzonego przez Hiszpańskie Towarzystwo Medycyny Internistycznej (SEMI) na grupie ponad 12 tys. hospitalizowanych.
Autorzy badania informują, że pod względem objawów, jakie towarzyszą hospitalizowanym pacjentom przechodzącym Covid-19, można podzielić ich na cztery grupy. Do pierwszej z nich (określonej jako C1) zaliczają się osoby z “klasycznymi” – jak określa SEMI – symptomami choroby, takimi jak kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu.
Znacznie bardziej uciążliwe dla pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 objawy występują w innej grupie (nazwanej C4). Poza kaszlem i gorączką pacjentom dokuczają wymioty i biegunka, a niekiedy bóle brzucha.
Naukowcy z SEMI wskazali, że obie te grupy charakteryzują się stosunkowo wysoką śmiertelnością. W C1 wyniosła ona 24,1 proc., zaś w C4 – 18,6 proc. Dodają, że w przypadku pacjentów z C4 przebieg choroby jest skomplikowany.
Jak wyjaśnił Manuel Rubio-Rivas z SEMI, do obu tych grup przynależało stosunkowo najwięcej osób objętych badaniem. Objawy typowe dla C1 ma 72,4 proc. osób, a dla C4 – 10,4 proc.
Dwie pozostałe grupy pacjentów charakteryzują się mniej uciążliwymi objawami i niższą śmiertelnością. W przypadku pierwszej z nich (tzw. C2) wyniosła ona 4,3 proc. U pacjentów z tej grupy poza kaszlem i gorączką występuje też zanik smaku i powonienia.
“Przebieg choroby jest tu najłagodniejszy” – zauważa Rubio-Rivas dodając, że do grupy tej zaliczono 9,9 proc. pacjentów uczestniczących w badaniach.
Ostatnia grupa zakażonych koronawirusem (tzw. C3) wyróżnia się bólami mięśni i stawów oraz gardła, a także migrenami. Także w jej przypadku powszechny jest kaszel i gorączka. Wszystkie te symptomy miało 7,3 proc. badanych.
Badacze z SEMI wskazali, że śmiertelność w grupie C3 wynosi 14,7 proc.
We wnioskach z badania, opublikowanych w piśmie naukowym “Journal of Clinical Medicine” wskazano, że 58,5 proc. zainfekowanych koronawirusem stanowią mężczyźni. Średnia wieku osoby, która choruje na Covid-19, to 67 lat.
Studium, które przeprowadzono w szpitalach na terenie całej Hiszpanii, dowiodło również, iż średnia długość pobytu w placówce służby zdrowia to około 7 dni.