Polska„Biała sobota” 20 października w Radomiu

„Biała sobota” 20 października w Radomiu

Radomskie „Amazonki” od wielu lat aktywnie włączają się w edukację kobiet dotyczącą profilaktyki raka piersi. Często są to wspólne przedsięwzięcia z Radomskim Centrum Onkologii, które mają uświadomić radomiankom jak ważne jest samobadanie piersi, regularne wykonywanie badań, m.in. mammografii.

„Biała sobota” 20 października w Radomiu

– Zawsze powtarzamy innym kobietom, żeby nie zapomniały o samobadaniu piersi. Zwracamy uwagę na to, jak istotne jest wczesne wykrycie zmian – mówi prezes Stowarzyszenia Amazonek Dana w Radomiu Bożena Grzybowska. Dodaje, że w październiku – miesiącu walki z rakiem piersi – okazji do szerzenia wiedzy na temat zdrowego trybu życia i profilaktyki onkologicznej będzie więcej. – Co roku w tym okresie organizujemy Marsz Życia i Nadziei, idąc ulicami Radomia, zachęcamy do badań, rozdajemy ulotki z instruktażem – podkreśla szefowa radomskich „Amazonek”.

Zachęca też radomianki do bezpłatnych  badań w tzw. białą sobotę (20 października). W tym dniu w Radomskim Centrum Onkologii pacjentki będą mogły skorzystać z porady specjalistycznej u ginekologa onkologicznego, chirurga onkologicznego czy onkologa klinicznego. Będzie także możliwość wykonania badań, m.in. mammografii.

Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Mammografię raz na dwa lata powinny robić kobiety w wieku od 50 do 69, zwłaszcza takie, których krewne chorowały na raka piersi, wcześnie dojrzały lub późno przeszły menopauzę, stosowały hormonalną terapię zastępczą, są niedostatecznie aktywne fizycznie, otyłe lub często spożywają alkohol.

„Białe soboty” są okazją do konsultacji u specjalistów zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają możliwości skorzystania z tego typu wizyt podczas normalnej pracy poradni przyszpitalnych. – Zawsze przy takiej okazji apeluję: kobiety badajcie się! To nic nie boli, a może uratować życie – podkreśla prezes radomskich „Amazonek”.

„Amazonki”, czyli kobiety w trakcie lub po leczeniu raka piersi, działają w stowarzyszeniach w całym kraju. W sumie takich klubów jest ponad 200 w całej Polsce. Zrzeszone w nim panie nie tylko udzielają wsparcia osobom z podobnymi do nich problemami, ale także edukują inne kobiety i namawiają do większej dbałości o swoje zdrowie.

– Polskie Amazonki bardzo szybko z organizacji samopomocowej przekształciły się w organizację społeczną, która stała się rzecznikiem wszystkich chorujących na nowotwór piersi kobiet – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski i dyr. ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii.

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

Wybrane dla Ciebie